حقوق و فرهنگ

آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات حقوقی (۶

مقدمه: در عرف و رویه موجود غالب اوقات، تنظیم کنندگان قرارداد آنرا امری ساده می پندارند. ساده انگاری این مسئله همانند این است که هر فردی خود را طبیب دانسته و دست به درمان خود بزند. این در حالی استکه، نوع قرارداد و گونه های مختلف آن و آثار و ضمانتهای اجرایی که در آن درج می گردد، همچون نقشه راهی است که طرفین قرارداد با مراجعه به آن در خط تعیین شده حرکت می نمایند.
آن هنگام که قراردادی بدون توجه به مفاهیم و اصطلاحات مندرج در آن امضاء میشود، دردسرها و معضلات زیانباری به اشخاص طرفین قرارداد و جامعه تحمیل می نماید. بسیاری از بد عهدی ها و تناقضات و تعارضات، فرار از تعهدات، عدم پیش بینی مکانیسم حل اختلاف، عدم تعیین مواعد اجرایی مقرر و بسیاری از این غفلت ها و اشتباهات و خطاهای قراردادی، اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری را در سراشیبی افول و تنزل قرار می دهد.
بهترین امر در هنگام عقد قرارداد استفاده از مشاوران حقوقی قراردادی است که از ابتدای مذاکرات حضور داشته و بتوانند کنترل سیر و حرکت را به بهترین نحو ممکن به سرانجام رسانند
ادعای غبن: ادعای غبن یکی از شرایط فسخ معامله است. در صورتی که یکی از طرفین ادعا کند در معامله‌ای دچار ضرر شده است، در اصطلاح حقوقی به آن ادعای غبن گفته می‌شود.
اسقاط کافه خیارات: خیارات در حقوق به معنی «اختیارات» و کلمه‌ی «کافه» هم به معنی «همه» است. زمانی که شرط اسقاط کافه خیارات در قرارداد می‌آید، امکان به هم زدن یک‌طرفه‌ی قرارداد از فرد سلب می‌شود.
اظهارنامه: اظهارنامه متنی مکتوب است که نویسنده در آن تقاضایی قانونی را ثبت می‌کند. بعد از طی مراحل قانونی، اظهارنامه از سوی مأمور قانون به طرف دیگر اعلام می‌شود.
مثلاً زمانی که یکی از ساکنان ساختمان از پرداخت شارژ ماهیانه سر باز می‌زند، مدیر ساختمان می‌تواند با نوشتن اظهارنامه‌ای از او بخواهد برای پرداخت مبلغ موردنظر اقدام کند.
اعراض: اعراض به شرایطی گفته می‎شود که مالک به هر دلیلی از مالش چشم‌پوشی کند.
اعیان: یکی از اصطلاحات حقوقی ملکی که خیلی به گوشمان می‌خورد، کلمه‌ی اعیان است که بیشتر همراه کلمه‌ی عرصه به کار می‌رود. اعیان به معنی همه‌ی آثار غیرمنقولی است که انسان در عرصه‌ی ملک به وجود می‌آورد. از جمله مواردی که اعیان به حساب می‌آیند می‌توان به موارد طبیعی مثل درخت و موارد مصنوعی مثل استخر اشاره کرد. به طور کلی اعیان در اصطلاح ثبتی به آنچه بر روی زمین ساخته می‌شود، دلالت دارد.
افراز در اصطلاحات حقوقی ملکی: افراز یعنی جداسازی سهم مال غیرمنقول مشاع از شریک یا شریکان. افراز شباهت زیادی به تفکیک دارد، با این تفاوت که در افراز ملک غیرمنقول باید مشاع باشد و در تفکیک نیازی به این شرایط نیست.
اقاله: که به معنی تفاسخ هم هست، به شرایطی گفته می‌شود که معامله‌ای با توافق دو طرف فسخ شود.
بایع: به معنی فروشنده است.
بنچاق: سندی رسمی است که روی برگه‌های رمزدار و چاپ‌شده‌ی دولت تنظیم می‌شود. بنچاق‌ها در دفترهای اسناد رسمی به ثبت می‌رسند.
ملاک تعیین بهای عادله املاک: بهای عادله‌ی ملک همان بهای ملک است که به قیمت روز محاسبه می‌شود.
بیع: در اصطلاح حقوقی به معنای عمل خرید چیزی است.
تفکیک املاک: تفاوت تفکیک با افراز در این است که در افراز تعداد مالکان مشاعی بایداز ۲ نفر بیشتر باشد ولی در تفکیک حتی یک مالک هم می‌تواند ملکی را به چند قطعه تقسیم کند.
تقسیم: تقسیم ملک شامل افراز و تفکیک ملک است.
ثمن: ثمن هرچیزی همان بهایی است که در معامله پرداخت می‌شود.
خیار: در بعضی از قراردادها امکان بر هم زدن یا فسخ قرارداد وجود ندارد، مگر به واسطه‌ی دلیلی که قانونگذار پیش‌بینی کرده و یا اختیاری که در قرارداد به طرفین داده شده است. خیار به اختیار فسخ قرارداد گفته می‌شود که قانون به طرفین می‎دهد یا در قرارداد بر سر آن توافق کرده‌اند.
سرقفلی: سرقفلی املاک تجاری به منزله‌ی میزان شهرت یک مکان تجاری به یک فعالیت خاص است. سرقفلی مغازه بخشی از دارایی‌های نامشهود محسوب می‌شود.
حق انتفاع: عبارت از حقی است که به شخص اجازه می‌دهد از مالی که به دیگری تعلق دارد یا مالک خاصی ندارد استفاده کند.
عرصه: منظور از عرصه زمینی است که مالک دارد.
مال منقول و غیرمنقول: مال منقول به چیزهایی گفته می‌شود که انتقال آن از محلی به محل دیگر ممکن باشد، بدون این که به خود یا محل آن خرابی وارد شود. مال غیرمنقول مالی است که به صورت ذاتی در جایی مستقر باشد، به طوری که انتقال آن منجر به خرابی خود یا محل آن شود.
مشجر: به زمینی که درخت دارد، مشجر یا باغ گفته می‌شود.
ملک مشاع: ملک مشاع ملکی است که چند مالک دارد و سهم هرکدام از ۶ دانگ مشخص است . البته این سهم از ملک، تفکیک و مجزا نمی‌شود و همه‌ی شرکاء به نسبت سهم خود در هر ذره از ملک شریک‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن