حقوق و خانواده

اخذ مهریه وجه رایج به قیمت روز

مهریه

اخذ مهریه وجه رایج به قیمت روز

در مواردي که مهريه انجام عملي خاص مانند سفر حج يا تمليک مال معين مثل آپارتمان يا تعدادي سکه باشد، زوجه با مشکل خاصي روبرو نمي شود و هنگامي که اين اعمال انجام شود، زوج دين خود را ادا کرده است. بنابراين هرگاه زوج آپارتماني با همان مشخصات را به تمليک زوجه در آورد دين خود را ايفا کرده، و نوسان قيمت در اين مورد اثري ندارد، اعم از اين که قيمت آن بالا رفته يا نسبت به زمان عقد پايين آمده باشد.

تحول ديگر اين عرصه اين بود که، زماني که مهريه وجه نقد باشد، اين بحث مطرح مي شود که آيا زوج با پرداخت همان مبلغ زمان عقد اقدام نمايد به تعهد خود عمل کرده و بري الذمه محسوب مي شود يا خير. شايان ذکر مي باشد که، وجه رايج وجهي است که سيستم بانکي هر کشور آن را به عنوان پول معتبر آن کشور اعلام مي کند. مثلا زماني وجه رايج کشور با معيار «قِران» معين مي شد و اينک وجه رايج ايران «ريال» است. ليکن ارزهاي خارجي که به تناسب معادل ريالي خود ارزش دارد، در معاملات داخلي در حکم کالا به شمار مي آيد.

Image result for ‫مهریه‬‎

در پاسخ به سؤال مطروحه بايد بيان داشت، در سال ۱۳۷۶ ماده واحده اي مشتمل بر تبصره اي به ماده ۱۰۸۲ قانون مدني الحاق گرديد. به موجب اين ماده که مقرر نموده: « به مجرد عقد، زن مالک مهر مي شود و مي تواند هر نوع تصرفي که بخواهد در آن بنمايد.» ليکن تبصره مذکور اضافه نمود: «چنان چه مهريه وجه رايج باشد متناسب با تغيير شاخص قيمت سالانه زمان تاديه نسبت به سال اجراي عقد که توسط بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران تعيين مي گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد.»

لازم به ذكر است كه اولاً مصوبه فوق، كليه مهريه هاي قبل از تصويب اين تبصره را نيز در بر مي گيرد و در مواردي كه مهريه زوجه بايد از تركه زوج متوفي پرداخت شود، تاريخ فوت مبناي محاسبه مهريه خواهد بود. ثانياً، نحوه محاسبه آن بدين طريق است كه متوسط شاخص بها در سال قبل، تقسيم بر متوسط شاخص بها در سال وقوع عقد، ضرب در مهريه مندرج در عقدنامه، مي شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن