حقوق و خانواده

اموال موروثی و سوالات متداول

 

س: مراحل معامله املاک موروثی چیست؟

ج: مراحل معامله ملک موروثی به صورت زیر می باشد:

مشخص بودن صاحب ملک

ملک موروثی حتما باید به نام شخص متوفی باشد. با چک کردن سند ملک می توان از صحت این موضوع مطمئن شد.

گواهی انحصار وراثت

مهم ترین مدرک برای مزایده ملک ارثی، گواهی انحصار وراثت است؛ چرا که با توجه به گواهی می توان به نتایج مهمی رسید. طبق قوانین مزایده ملک موروثی، برای جلوگیری از به وجود آمدن هر گونه مشکلی در مزایده، باید از ثبت احوال استعلام گرفت و احتمال وجود وراث دیگر را بررسی کرد.

وجود وراث صغیر

پیش از مزایده ملک ارثی می بایست هویت فروشندگان مثل شناسنامه و کارت ملی را مورد بررسی قرار داد. زمانی که بین ورثه، افراد زیر ۱۵ سال وجود داشته باشند، مطابق قوانین مزایده ملک موروثی، نمی توانند در اموال و حقوق خود تصرف داشته باشند و نیاز به قیم دارند.

در چنین مواردی، قیم برای فروش سهم الارث صغیر دارای حق نمی باشد و باید از دادسرا درخواست مجوز کند. دادستان پس از بررسی صلاحیت صغیر و احراز آن، به صدور مجوز اقدام می کند.

وصیت نامه متوفی

طبق قوانین مزایده ملک موروثی، هر فرد پس از مرگش توانایی واگذار کردن اموالش به دیگری را دارد. در نتیجه در صورت واگذار شدن قسمتی از ملک، حضور آن شخص در زمان مزایده ملک ارثی ضرورت دارد.

وکالت نامه

در صورت حاضر نبودن ورثه در زمان انجام معامله، اگر از سوی یکی از وراث وکالت نامه رسمی برای فروش ارائه شود، یا در صورت خارج از کشور بودن وراث و اعطای وکالت فروش به شخص حاضر، توجه به موارد زیر الزامی می باشد:

وکلا باید وکالت نامه رسمی و معتبر داشته باشند. دست نوشته یا تعیین وکیل به صورت تلفنی و شفاهی به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.

وکالت نامه حتماً باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده و کاملا قانونی باشد.

وراثی که در کشور حضور ندارند، باید وکالت نامه وکیل خود را در یکی از کنسول گری های خارج از ایران تنظیم کنند.

س: آیا هر یک از ورثه  به تنهایی حق دخالت در امور ترکه را دارند؟

ج: خیر، هیچیک از ورثه نمی تواند به تنهایی منزلی را که متعلق به پدر یا مادر متوفاست، فروخته یا اجاره دهد یا اجاره آن را تمدید نماید.

بعبارت دیگر هر اقدام نسبت به بیش از سهم الارث شخص، درست نبوده و می تواند مشول عنوان مجرمانه انتقال مال غیر (کلاهبرداری) باشد.

س: در چه صورتی اقدام به مزایده ملک موروثی میشود.؟

ج: در صورتی است که بین وراث اتفاق نظر و صلحی درباره تقسیم آن صورت نگیرد در این زمان لازم است که دادگاه دستور فروش آن را صادر کند که از طریق مزایده به فروش می رسد.

این مزایده از طریق رسانه های شهر اطلاع رسانی می شود تاریخ و مکان آن. خود وراث هم می توانند در این مزایده شرکت کنند.

معیار در مزایده بالاترین قیمت است زیرا از قیمت پایه که کارشناس تعیین کرده شروع می شود و به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته می شود.

س: در صورت اختلاف ورثه در تقسیم ارث تکلیف چیست؟

ج: در این صورت دادگاه دستور فروش و مزایده آن را می دهد.

س: آیا خود وارث می تواند در مزایده مال موروثی شرکت کند؟

ج: بله خود وارث می تواند شرکت کند و در صورت ارائه بالاترین قیمت برنده مزایده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا