حقوق شهروندی

شرایط نصب دوربین مدار بسته

مقدمه: نصب دوربین مدار بسته جرم محسوب نمی‌شود، بلکه مراجع قانونی از نصب دوربین حمایت نیز می کنند. اما به دلیل عدم سواستفاده و حفظ حریم خصوصی در این باره محدودیت‌ها و قوانینی وضع شده که ممکن است به دلیل نا آگاهی دچار نقض قوانین شوید. در این صورت که خودتان بهتر می‌دانید درگیر دادگاه و رفت و آمدهای بسیار شده و ممکن است مجرم شناخته شوید. به طور کلی قوانینی برای نصب دوربین مداربسته وجود ندارد. اما از دیگر مواد قانونی می ‌توان استفاده کرد و آن را به دوربین مداربسته تعمیم داد.
قوانین نصب دوربین مدار بسته در مکان های عمومی
نصب دوربین مداربسته در محیط‌های عمومی و مکان‌هایی که رفت و آمد زیادی دارند به تنهایی ممنوع نیست. به عنوان مثال نصب دوربین در مکان‌هایی همچون مجتمع های تجاری، فروشگاه‌ها، بزرگراه‌ها و خیابان‌ها؛ ممنوع نیست.
اما با این حال نصب این دوربین‌ها در مکان‌های عمومی حساس، ممنوع است،‌ بنابراین برای نصب دوربین مدار بسته در این مکان‌ها نیاز به مجوز است. از جمله مکان‌های عمومی حساس می‌توان به سفارتخانه‌ها، پایگاه‌های نظامی، پایگاه هوایی و … اشاره کرد.
برای نصب دوربین های مدار بسته باید مجوزهای لازم را کسب کرد. این مجوزها از طریق نیروی انتظامی و برای صنف های مختلف صادر می شوند. یکی دیگر از قوانین مربوط به نصب دوربین های مدار بسته در مکان های پر تردد این است که وجود دوربین مدار بسته باید به عموم مردم اطلاع رسانی شود. در ورودی مکان مورد نظر باید اعلام شود که در محل دوربین مدار بسته نصب شده است تا افراد با علم به این که اعمال آن ها تحت نظارت است وارد آن مکان شوند.
قوانین نصب دوربین مدار بسته در مکان های خصوصی
نصب دوربین های مدار بسته در مکان های خصوصی برخلاف مکان های عمومی از حساسیت زیادی برخوردار است. زیرا قوانین نصب دوربین مداربسته در مکان های خصوصی از جمله قوانینی که در رابطه با نصب دوربین های مدار بسته در ساختمان ها و مکان های خصوصی وجود دارند که اطلاع رسانی به افراد ساکن و مهمان را ضروری می داند. همه کسانی که وارد محل می‌شوند باید از وجود دوربین مدار بسته در محل اطلاع داشته باشند تا حریم شخصی آن ها محفوظ بماند. به طور کلی می‌توان گفت نصب دوربین های مدار بسته در اماکن خصوصی ممنوع است مگر این که کسی مجوزهای لازم را در این زمینه دریافت کرده باشد.
قوانین نصب دوربین مدار بسته در محیط کاری
امروزه در بیشتر محیط‌های کاری به منظور کنترل ورود و خروج کارکنان، جلوگیری از سوءاستفاده از امکانات محیط، تأمین امنیت کارکنان در برابر سرقت و رفتارهای خشونت آمیز، نظارت بر بخش های مالی، جلوگیری از بی اخلاقی در محیط کاری، بهبود بهره وری کارکنان و غیره از دوربین های مدار بسته استفاده می شود
با این حال نصب دوربین مدار بسته در محیط کاری هم قوانین و محدودیت‌های خاص خود را دارد. زمانی که کارفرما تصمیم به نصب دوربین مدار بسته می‌گیرد، باید علت این کار خود را به اطلاع کارمندان برساند و تمام آن ها را از نصب دوربین های مدار بسته در محل کار آگاه کند. برای این که حریم خصوصی کارکنان حفظ شود لازم است که محدوده تحت نظارت توسط دوربین برای آن ها کاملا مشخص شود و اطلاع رسانی شود که چگونه از تصاویر ضبط شده استفاده خواهد شد.
قوانین نصب دوربین مدار بسته در آسانسورها و مشاعات ساختمان
آسانسورها به دلیل نوع کاربرد، خود همواره یکی از پر رفت و آمد‌ترین مکان‌های آپارتمان‌ها به شمار می‌روند؛ از همین‌ رو در بسیاری از موارد مدیران ساختمان و حتی ساکنین ترجیح می‌دهند، به‌منظور افزایش امنیت ساکنین، در مشاعات از جمله آسانسور دوربین‌ مداربسته نصب شود.
مشاعات ساختمان به مکان هایی گفته می‌شود که در طول شبانه روز افراد ساکن در ساختمان می‌توانند در آن ها تردد داشته باشند. آسانسورها، پارکینگ‌ها و حیاط ساختمان، از مکان های پر تردد موجود در ساختمان ها هستند که تمامی ساکنان ساختمان از آن ها به صورت مشترک استفاده می‌کنند.
برای نصب دوربین های مدار بسته در مشاعات ساختمان نیازی به اخذ مجوز رسمی نیست، اما برای نصب دوربین در این مکان ها لازم است که رضایت کتبی تمام مالکان و اعضای ساختمان گرفته شود و همه آن ها به صورت کتبی رضایت خود را برای نصب دوربین های مدار بسته اعلام نمایند. این در حالی است که اگر یکی از مالکان خواهان نصب دوربین مدار بسته در ساختمان باشد، باید مجوزهای مربوطه را دریافت کند. علاوه بر دریافت رضایت نامه کتبی از مالکان و اعضای ساختمان لازم است که وجود دوربین مدار بسته در محل اطلاع رسانی شود تا مهمانانی که وارد ساختمان می‌شوند نیز از تحت نظارت بودن اعمال خود مطلع باشند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا