کلام کوتاه؛ پیامی بلند

مفهوم وکالت بلاعزل

مفهوم وکالت بلاعزل ✅✅✅

همانطوریکه می دانیم در عقد وکالت هر یک از طرفین می‌ توانند هر زمان که بخواهند قرارداد موجود بین خود را برهم زنند. یعنی وکیل می ‌تواند از وکالت استعفا دهد و موکل نیز این امکان را دارد که وکیل خود را عزل (بر کنار) کند. اما گاهی طرفین بنا به مصالح خود، توافق می‌ کنند که امکان عزل وکیل و برهم زدن قراردادِ وکالت توسط موکل وجود نداشته باشد. این نوع از وکالت در حقوق با نام وکالت بلاعزل شناخته می‌شود که باید بدانیم:
از سوی دیگر لازم به ذکر استکه، موکل حق دارد انجام هر عملی را که به دیگری اختیار داده است، خود رأساً انجام دهد، بنابراین بلاعزل بودن وکیل مانع از انجام عمل مورد وکالت نمی شود. مثلاً شخصی به دیگری وکالت بلاعزل دهد که ملک وی را بفروشد، لیکن بلافاصله خودش اقدام به فروش آن نماید.
امّا اگر هنگام فروش یکباب مغازه در پاساژی که هنوز فاقد سند رسمی است علاوه بر تنظیم قرارداد عادی، به خریدار وکالت بلاعزل داده شود که جهت انجام مقدمات زدن سند شامل رفع خلاف شهرداری، اخذ مفاصای مالیاتی و نتیجتاً بر طرف شدن موانع ثبتی اقدام نماید تا بتواند متعاقباً در دفترخانه بنام خود سند رسمی تنظیم کند.
اگر فروشنده ملک موصوف را به دیگری بفروشد، بطور قطع از آنجاییکه به دنبال تنظیم مبایعه نامه خریدار مالک مغازه گردیده و عمل فروشنده جرم محسوب می شود و بلحاظ اینکه با حقوق خریدار در تعارض می باشد، به اتهام فروش مال غیر قابل تعقیب و معامله بعدی نیز باطل خواهد شد. با این توصیف ملاحظه می شود که اهمیت بیع نامه عادی از وکالتنامه ای که بصورت رسمی انعقاد یافته بیشتر است.
⚠ نکته مهم دیگر اینکه؛ در فروض بالا اگر در فاصله بین تنظیم قرارداد تا روز محضر، فروشنده فوت کند با انحلال وکالتنامه صادره، تکلیف خریدار چیست؟
در پاسخ باید گفت، با توجه باینکه وکالتنامه مذکور بر اثر فوت فروشنده فاقد اعتبار می گردد، لهذا در اینصورت خریدار نمی تواند از وکالتنامه استفاده کند و فقط حق مراجعه به وراث را دارد که در فرض استنکاف از حضور در دفترخانه، از طریق مراجع قضایی ملزم به انجام تشریفات عقد خواهند شد. ❇✳❇

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا