حقوق و جامعه

پاسخ به سوالات متفرقه

پرسش: تفاوت سرقفلی با مالکیت چیست ؟
پاسخ : حق سرقفلی طبق قانون مختص مستاجر مغازه است. بنابراین صاحب ملک نمی‌تواند همزمان مالک سرقفلی هم باشد. در صورتیکه مالک، ملک تجاری را به غیر بفروشد خللی به حق سرقفلی مستاجر وارد نمی شود.
در واقع، انتقال گیرنده مالک جدید مغازه می شود ولی چون مستاجر حق سرقفلی دارد مالک جدید نمی تواند تصرفی در ملک داشته باشد. مگر اینکه مستاجر به یکی از دلایل قانونی یا با دریافت ارزش سرقفلی راضی به تخلیه ملک شود.
پرسش: آیا در دایره اجرای ثبت امکان ممنوع الخروج شدن بدهکار وجود دارد ؟
پاسخ: بله؛ وفق ماده۱۷ قانون گذرنامه، بدهکاربه دلیل عدم معرفی مال یا عدم دسترسی به اموالش حسب درخواست بستانکار از خروج وی از کشور جلوگیری می‌شود.
پرسش: آیا امکان خروج فرد ممنوع الخروج برای مدت معینی وجود دارد ؟
پاسخ: بله؛ در مواردیکه شخص ممنوع الخروج بنا به ضرورت بخواهد برای یک نوبت حداکثر به مدت ۶ ماه از کشور خارج شود، خود یا اشخاص ثالث می‌بایست ملکی را جهت تضمین مراجعت مدیون به کشور معرفی کند.
بدیهی است درصورتیکه ملک در رهن و یا بازداشت نباشد، پس از ارزیابی توسط کارشناس رسمی و قطعیت آن صورتمجلسی با حضور رئیس ثبت، رئیس و یا مسئول اجرا تنظیم، مراتب جهت بازداشت به اداره ثبت مربوطه، اعلام می‌گردد.
پرسش: ایا این شرط در عقدنامه که در صورت خانه دار شدن زوج سه دانگ خانه بعنوان مهریه بنام زوجه کند، اعتبار دارد؟
پاسخ: مالی که هنوز وجود ندارد و فرض و احتمال بر این است که در زمان آینده خریداری خواهد شد، نمی‌تواند بعنوان مهریه در نظر گرفته شود و چنین شرط مبهمی باطل است. مگر اینکه زمان مشخصی را تعیین کنند؛‌ مثلا طی شش ‌ماه آینده.
همچنین باید مشخصات ملکی که در آن زمان خواهد خرید، معلوم باشد.
پرسش: هر کسی در زمان حیات خود، چه میزان از اموالش را می تواند وصیت کند؟
پاسخ: هر کس می‌تواند در زمان حیات خود، به میزان یک سوم از اموالش را به نفع دیگری وصیت کند. به عنوان مثال، اگر شخصی دارای سه آپارتمان باشد، فقط یکی از آنها بعد فوت موصی، به نام شخص مورد نظر قابل انتقال است. و اگر بیش از یک سوم وصیت کند (چون بعد از فوت شخص، وراث مالک اموال شخص فوت ‌شده می‌شوند) اگر اجازه دادند طبق وصیت عمل می‌شود. اما اگر راضی نشدند وصیت بیشتر از یک سوم، باطل است.
پرسش: آیا نسبت به جنین می‌توان وصیت کرد؟
پاسخ: در مورد وصیت به نفع جنین با فرد دیگری تا ثلث فرقی نمی باشد. اما در صورت زائد بر ثلث باید رضایت سایر ورّاث تحصیل شود. اگر همگی آنها رضایت دهند، تمام مال مورد وصیت پس از تولد به جنین می‌رسد. در غیر این صورت، تا‌‌ همان یک سوم اموال فرد وصیت ‌کننده به مالکیت طفل در آمده و مابقی طبق مقررات به وراث می‌رسد.
پرسش: برای طرح شکایت کیفری، چه شرایطی لازم است؟
پاسخ: اساسا برای اِعمال هر حقی، صاحب حق باید عاقل، بالغ و رشید باشد.
پرسش: در صورتیکه جرمی متوجه افراد محجور شود، تکلیف چیست؟
پاسخ: همانطوریکه اشخاص عاقل و بالغ و رشید ممکن است از وقوع جرمی متضرر شوند، اشخاص محجور (یعنی کسانی که به سن بلوغ نرسیده یا مجنون یا سفیه هستند) نیز ممکن است بزه‌دیده واقع شوند.
جرمی که واقع می‌شود، ممکن است قابل گذشت یا غیرقابل گذشت باشد. اگر جرم غیرقابل گذشت باشد، تعقیب آن احتیاجی به طرح شکایت از سوی بزه‌دیده ندارد و دادسرا رأساً مکلف به تعقیب مجرم است.
پرسش: در خصوص سفیه، چه تکلیفی وجود دارد؟
پاسخ: در خصوص سفیه، یعنی کسی که توانایی اداره‌ی امور مالی خود را ندارد، باید گفت فقط در جرائمی که جنبه‌ی مالی دارد (مانند سرقت، کلاهبرداری و …) اهلیت شکایت ندارد و نسبت به سایر جرائم مانند توهین، تهدید و… می‌تواند شخصاً شکایت خود را مطرح نماید.
پرسش: اگر بزه‌دیده‌ی محجور، ولی یا قیم نداشته باشد، چه باید کرد؟
پاسخ: در این موارد اگر وقت کافی وجود داشته باشد، دادستان باید برای محجور قیم تعیین کند. اما اگر فرصت محدود باشد، به‌گونه‌ای که تا زمان نصب قیم ضرری به محجور برسد، دادستان باید شخصی را به‌عنوان قیم موقت تعیین کند یا خودش رأساً اقدام به تعقیب نموده و تمام اقدامات لازم را برای حفظ و جمع‌آوری ادله‌ی جرم و جلوگیری از فرار متهم انجام دهد.
پرسش: اگر ولی یا قیم بر خلاف مصلحت بزه‌دیده، اقدام به شکایت نکند، چه باید کرد؟
پاسخ: مطابق ماده‌ی ۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری، هرگاه سرپرست قانونی محجور با وجود مصلحت مولّی‌علیه (شخص محجور) اقدام به شکایت نکند، دادستان خود موضوع را تعقیب می‌کند تا در نتیجه‌ی عدم شکایت کیفری، ضرر و زیان بیشتری به بزه‌دیده‌ی محجور وارد نشود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن