حقوق و خانواده

پرسش و پاسخهایی در باره مهریه

مقدمه: چنانچه در دفترچه های ازدواج تصریح شده، زن به محض وقوع عقد مالک مهریه است و می‌تواند نسبت به آنچه زوج به عنوان مهریه تعهد کرده، اقدام قانونی کند. این مهریه ممکن است عین یا وجه نقد باشد یعنی کافی است که مالیت داشته باشد و نیز، خلاف شرع و قانون نباشد.
چه چیزی را می توان بعنوان مهریه تعیین کرد؟
همانطوریکه اشاره شد، هر مال یا عملی را که ارزش خرید و فروش داشته باشد یا برای یکی از طرفین ارزش مادی داشته باشد، می تواند موضوع مهریه قرار گیرد.
مقدار مهریه چه میزان است؟
ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی مقدار را به تراضی طرفین واگذار نموده است. ولی با توجه به شرایط مهر باید مقدار آن را تعیین نمود. یعنی مالی را به عنوان مهریه تعیین کرد که مالیت داشته باشد، قابلیت تملک داشته باشد، عقلایی باشد.
با این اوصاف زوجین باید مهریه را از نظر مقدار نیز متناسب تعیین نمایند، مثلا زنی که می داند شوهرش برای ازدواج قرض کرده یا وام گرفته قطعا تعیین ۱۰۰۰ سکه مهریه را باید غیر منطقی و غیر قابل وصول دانست. لذا هرچند قانونگذار محدودیتی برای تعیین مقدار مهریه قرار نداده اما اگر مهریه عقلایی و منطقی نباشد، قابل وصول نیست و به نظر می رسد باطل و باید به استناد دیگر مواد مهریه را تعیین نمود.
روشهای وصول و تامین مهریه را بیان کنید؟
در شرایط فعلی، ابتدا از طریق اجرای ثبت، سپس دادگاه های دادگستری قابل اجراست. از طرفی زن می تواند از طریق تقاضای تامین خواسته تقاضای توقیف اموال شوهرش را بنماید تا زمانی که حکم مهریه را اخذ می کند به راحتی بتواند از اموال توقیف شده مهریه را وصول نماید. تقاضای تامین اموال قبل از طرح دعوی مطالبه مهریه و ضمن دعوی و بعد از آن تا قبل از اجرا قابل طرح در دادگاه می باشد.
آیا کسانی که عقد غیر رسمی دارند می توانند مهریه خود را مطالبه کنند؟
بله، آنها هم صرفا می توانند با مراجعه به دادگاه با ارائه عقدنامه عادی یا شهادت شهود تقاضای مطالبه مهریه نمایند.
آیا مهریه را می توان از ورثه شوهر مطالبه نمود؟
بله، در صورت فوت شوهر و عدم پرداخت مهریه از جانب مرد زن می تواند به طرفیت ورثه شوهرش مطالبه مهریه کند.
مدارک لازم جهت مطالبه مهریه چيست؟
تهیه عقد نامه یا در صورت عدم دسترسی به آن اخذ رونوشت برابر با اصل مهریه از دفتر خانه ای که عقد در آن صورت گرفته است. به همراه فتوکپی شناسنامه و تنظیم دادخواست مطالبه مهریه.
چه اموالی را از شوهر می توان بابت مهریه توقیف نمود؟
تمام اموال شوهر را می توان توقیف نمود ولی در زمان اجرای حکم مستثنیایات را جدا نموده و از دیگر اموال بابت مهریه برداشت می کنند . مستثنیات دین هم عبارتند از منزل متناسب با شان مرد، اتومبیل وسایل کار، نوشت افزار و تلفن که شرح کامل آنها در قانون آیین دادرسی مدنی (مواد ۵۲۳و ۵۲۴و ۵۲۵) و اجرای احکام مدنی(ماده ۶۵) آمده است. تمام وجوه نقد مرد قابل توقیف است.
چه دادگاهی صلاحیت رسیدگی به پرونده مهریه را دارد؟
اصل صلاحیت دادگاه محل اقامت خوانده (مرد) میباشد ولی ماده ۱۲ قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ بیان می کند که در تمام دعاوی امور خانواده مربوط به زوجین ، زن می تواند در دادگاه محل اقامت خود یا شوهرش اقامه دعوی کند. مگر در موردی که خواسته مطالبه مهریه غیر منقول باشد.که دادگاه محل وقوع مال غیر منقول صلاحیت دارد.
اگر یکی از زوجین خارج از کشور سکونت داشته باشد دادگاه محل اقامت کسی که داخل کشور سکونت دارد صلاحیت دارد و اکر هر دو خارج از کشور باشند دادگاه حقوقی تهران صلاحیت رسیدگی دارد.
زنی که توان پرداخت هزینه دادرسی را نداشته باشد باید چکار کند؟
به استناد ماده ۵ قانون حمایت خانواده برای هزینه دادرسی، حق الزحمه کارشنا ، داور و سایر هزینه های هریک از اصحاب دعوی می تواند اعسار موقت اخذ نماید. شرایط استفاده از اعسار در مواد۵۰۴ تا ۵۱۰ قانون آیین دادرسی مدنی بیان شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن