دادرسی کیفری

پرسش و پاسخ حقوقی

پرسش: وظایف و اختیارات قاضی اجرای احکام کدامند؟
پاسخ: وظیفه اولیه قضات اجرای احکام، بررسی قطعی بودن حکم پرونده است که در اینصورت، دستور لازم برای اجرای حکم صادر می شود.
یکی از وظایف دیگر قاضی اجرای احکام، نظارت بر اجرای درست حکم محکومین زندانی، رعایت حقوق آنها در زندان، اعلام نظر در مورد زندانیان واجد شرایط عفو و آزادی مشروط و همچنین اتخاذ تصمیم مناسب درباره محکومین سالمند و یا بیمار است.
پرسش: آیا احکام غیابی قابلیت اجرایی دارند؟
پاسخ: واحد اجرای احکام در دادگستری، مجری احکام قطعی صادره است و احکامی که قطعی نباشند قابل اجرا نیستند. البته احکام غیابی با تعریف خاصی که قانون از آن ارائه داده، در شرایط خاص از جمله معرفی ضامن، قابلیت اجرایی پیدا می کنند.
پرسش: نحوه اجرای احکام کیفری درباره تصادفات جرحی و فوتی، چگونه است؟
پاسخ: در پرونده های ناشی از بی احتیاطی که منجر به صدمه شود، در صورت قطعیت حکم، شخص محکوم به مبلغ دیه و مقداری جزای نقدی نیز می شود.
اما اگر منجر به فوت شود ممکن است مجازات حبس نیز از باب جنبه عمومی برای محکوم تعیین شود. اگر شخص محکوم علیه بیمه نامه شخص ثالث داشته باشد، در پرداخت دیه کمک زیادی به او خواهد شد.
پرسش: مجازاتهای جایگزین حبس کدامند؟
پاسخ: حسب مقررات جاری، به منظور اصلاح مجرمین و اجتناب از اعزام آنها به زندان و نیز حفظ جنبه بازدارندگی مجازات ها، قانونگذار تدابیری اندیشیده که که از جمله انها می توان به تعویق و تعلیق در اجرای مجازات، سامانه های نظارت الکترونیکی و دستبند و پابند الکترونیکی اشاره داشت.
موارد دیگری که تا کنون موضوع احکام برخی دادگاهها قرار گرفته شامل الزام به پاکسازی فضای سبز و جنگل ها، تهیه کتاب و اقلام فرهنگی برای کتابخانه ها و مطالعه آنها است.
پرسش: قانون گذار برای قاضی اجرای احکام، چه اختیاراتی در جهت تقلیل مجازات، در نظر گرفته است؟
پاسخ: اگر محکوم علیه به پرداخت جزای نقدی محکوم شد و ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ احضاریه برای پرداخت جزای نقدی مراجعه کرد، قاضی اجرای احکام می تواند شخص محکوم را تا ۲۰ درصد از مبلغ جزای نقدی معاف کند.
یکی از اختیارات دیگر قاضی اجرای احکام، درخواست تعلیق اجرای مجازات است که در رابطه با مجازات برخی جرایم تعزیری درجه ۳ تا ۸ می‌تواند درخواست تعلیق در اجرای مجازات کند.
پرسش: آیا راهی برای شخص محکوم به زندان که دچار بیماری است وجود دارد؟
پاسخ: علاوه بر مواد ۵۰۱ و ۵۰۲ قانون اجرای قانون احکام کیفری که به موضوع تعویق مجازات پرداخته، ماده ۵۰۱ مربوط به مسائل بانوان است. به عنوان مثال مجازات تعزیری برای خانمی که باردار باشد تا زمان وضع حمل و برای خانمی که بچه شیرخوار دارد اجرا نمی شود و به تعویق خواهد افتاد.
همچنین طبق ماده ۵۰۲ ، اگر اجرای مجازات باعث تشدید بیماری جسمی و روانی و یا تاخیر در بهبودی شخص بیمار شود اجرای مجازات های تعزیری به تعویق خواهد افتاد و در صورت صعب العلاج بودن بیماری، قاضی اجرای احکام مدارک پزشکی را به دادگاه صادرکننده حکم می فرستد تا حکم تعدیل پیدا کند.
پرسش: جهت اجتناب از صدور احکام زندان و حبس، چه اختیاراتی به مراجع قضایی داده شده است؟
پاسخ: قانون آئین دادرسی مصوب سال ۱۳۹۲ نگاه ویژه ای به اجرای احکام و جنبه اصلاحی و بازدارندگی مجازات دارد. به همین خاطر تغییرات مثبتی در قانون آئین دادرسی کیفری صورت گرفت که از جمله ان می توان به تعویق و تعلیق در اجرای مجازات، سامانه های نظارت الکترونیکی و دستبند و پابند الکترونیکی اشاره داشت.
ضمن اینکه حسب مقررات جاری، صدور مجازات های جایگزین در برخی جرایم الزامی شد. بطوریکه هم اکنون قضات زیادی در سراسر کشور از این موضوع استقبال و احکام جایگزین زیادی مانند پاکسازی فضای سبز و جنگل ها، تهیه کتاب و اقلام فرهنگی برای کتابخانه ها و مطالعه آنها صادر می کنند.
البته باید در اینخصوص،فرهنگ سازی جدی توسط رسانه ملی صورت بگیرد تا جامعه هم پذیرای این مسئله باشد. معمولاً شخص شاکی در دستگاه قضایی این ذهنیت را دارد که فرد محکوم حتما باید زندانی شود و با تعیین مجازات جایگزین حبس، احساس می کند که حقوقش ضایع شده است درصورتیکه این نگاه باید تغییر کند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا