حقوق شهروندی

پرسش و پاسخ حقوقی

مقدمه: در این بخش سوالات متداول مخاطبین گذاشته میشود تا سایر کاربران به پاسخ های مشترک دست یابند. در عین حال شما می توانید سوال حقوقی خود را از طربق همین سایت یا در کانال تلگرام با حقوقدانان مطرح کنید. بدیهی است در اسرع وقت پاسخ شما توسط یکی از متخصصین داده خواهد شد.
س: آیا کارفرما می‌تواند از کارمند خود بابت تضمین ضمانت بگیرد؟
ج: اخذ تضمین جهت حسن انجام کار از ناحیه کارفرما هیچ منع قانونی ندارد. در واقع کارفرما به منظور ایجاد ضمانت اجرا و نیز عامل بازدارنده جهت افزایش هرچه بیشتر دقت کارمند خود، اقدام به این شیوه می‌نماید.
س: هنگام تکمیل سفته‌ حسن ضمانت باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟
ج: الف) حتما در قرارداد به شماره سفته ها اشاره شود. ب) در قسمت در وجه..، نام گیرنده درج شود. ج) در متن سفته عبارت “بابت حسن انجام کار”، یا “بابت تضمین قرارداد”، نوشته شود.
س: مجازات مال‌خر در جرم سرقت چیست؟
ج: طبق قانون هرکس با علم و اطلاع یا با وجود قرائن اطمینان‌آور به اینکه مال در نتیجه ارتکاب سرقت به دست آمده است آنرا به‌ نحوی از انحاء تحصیل یا مخفی یا قبول نماید یا مورد معامله قرار دهد، مجازات می‌شود.
س: چنانچه افراد کمتر از هجده سال تمام در دادگاه عمومی جزایی محکوم به پرداخت دیه یا رد مال ناشی از جرایم علیه اموال مانند سرقت یا کلاهبرداری شوند، با توجه فقدان اهلیت، تقاضای بازداشت آنها تا پرداخت دین، ممکن است؟
ج: در صورت احراز ارتکاب بزه از ناحیه فرد بالغ کمتر از هجده سال، اگر فاقد حکم رشد باشد، اجرای ماده ۳ قانون محکومیت‌های مالی در مورد وی قابل اعمال نیست.
س: نیم عشر دولتی چیست؟
ج: نیم عشر دولتی یعنی یک بیستم کل مبلغ محکوم به، که مربوط به هزینه اجرای حکم است نه رسیدگی. لذا پس از قطعی شدن و اجرای حکم از محکوم علیه مطالبه می‌شود.
س: در مورد فروش خودروهای قسطی از نمایندگی‌های فروش، چه قوانینی حاکم است؟
ج: اول اینکه؛ وکالت فروش تنظیم شود و در متن سند وکالت درج گردد در پی تسویه، پس از فک رهن و رفع موانع قانونی خودرو قابل انتقال است. دوم؛ از شرکتی که خودرو در رهن آن است، مجوز دریافت و با آن سند انتقال تنظیم شود.
س: مسئولیت کارفرما در قبال خسارات کارگران به اشخاص ثالث، چیست؟
ج: در مقررات جاری برخی تدابیری اتخاذ شده که با استفاده از آن، از اشخاص ثالثی که ممکن است از فعالیت کارگر دچار صدمات یا خسارت‌هایی شوند، حمایت می‌کند.
س: بدهکار در چه صورتی حبس می‌شود؟
ج: اگر پرداخت طلب شاکی که دادگاه مبلغ آن را تعیین کرده، ممکن نگردد، فرد بدهکار به تقاضای شاکی تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت شاکی، حبس می شود.
س: مبلغی به کسی بدهکار بودم که پس از شکایت او، حکم علیه بنده صادر شد. اگر نتوانم بپردازم، به زندان می‌افتم؟
ج: چنانچه بدهکار تا سی روز پس از ابلاغ اجراییه، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خویش را اقامه کرده باشد، حبس نمی شود، مگر اینکه دعوای اعسار مسترد یا به موجب حکم قطعی رد شود.
س: اعاده حیثیت چیست و چگونه انجام می‌شود؟
ج: به بازگرداندن وضع افراد به حالت سابق از جهت پایین آمدن حیثیت و موقعیت اجتماعی آنها در جامعه که به واسطه مطرح کردن شکایت واهی و خلاف حقیقت نسبت به آنها اتفاق افتاده، گفته می‌شود.
س: نفقه خانم خانه دار به چه صورت محاسبه مي شود؟
ج: نفقه زن بستگي به شئونات خانوادگي و عرف و عادت دارد و قاضي پس از بررسي هاي لازم نفقه را تعيين مي کند. البته ذکر اين نکته مهم است که نفقه زماني به زن تعلق مي گيرد که زن در تمکين شوهرش باشد.
س: اگر زن نداند که مرد چه اموالي دارد (غير از منزلي که در آن زندگي مي کند و ماشيني که دارد) و نتواند به دادگاه معرفي کند مهريه او به چه صورت پرداخت مي شود؟
ج: در صورتيکه مرد اعسارش به دادگاه ثابت شود، مهريه زن قسط بندي مي‌شود وليکن زن هر وقت از ايشان اموالي پيدا نمايد مي‌تواند به اجراي احکام معرفي کند تا نسبت به دريافت نقدي مهريه اقدام شود.
س: سوء رفتار شوهر نسبت به زن چگونه ثابت مي‌شود و چه چيزهايي جزء سوء رفتار حساب مي‌شود؟
ج : آزارهاي جسمي و روحي به نحوي که عرفا غيرقابل تحمل باشد از مصاديق سوء رفتار است و تشخيص آن به نظر دادگاه است و هر يک از آنها بايد با دلائل قانوني به دادگاه ارائه شود و صرف ادعا پذيرفته نيست.
س : سند ازدواجمان دست همسرم است. الان مي‌خواهم مهريه ام را به اجرا بگذارم و از او جدا شوم، چه کار بايد انجام دهم؟
ج : با در دست داشتن شناسنامه و مدارک به دفترخانه اي که ازدواجتان در آن ثبت شده مراجعه و درخواست رونوشت از سند ازدواج کنيد.
س: چکي را دريافت کردم که بلامحل در آمد. با توجه باینکه صاحبان حساب دو نفر هستند، حالا هر کدام مدعي هستند که ديگري بايد پول چک را بدهد.
ج: شما مي توانيد طبق قانون، کل وجه چک را از هر کدام از دو نفر مطالبه کنيد. ولي اگر فقط يکي از دو نفر چک را امضاء کرده، فقط حق مراجعه به او را داريد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا