حقوق و جامعه

پرسش و پاسخ حقوقی

س: در صورت بیمه نبودن کارگر چنانچه وی به دلیل بیماری قادر به كار نباشد، آیا کارفرما ملزم به پرداخت حق بیمه است؟
ج: صرفنظر از اينكه برابر ماده ١٤٨ قانون كار كارفرما مكلف به بیمه کردن كارگران است، طبق ماده ٣٦ قانون تامين اجتماعي تاخير كارفرما در پرداخت حق بيمه يا عدم پرداخت آن رافع مسئوليت و تعهدات سازمان در مقابل کارگر نخواهد بود.
س: آیا آوردن جهیزیه از سوی زن به منزله تملیک به شوهر است؟
ج: خیر، مالکیت جهیزیه متعلق به زن است و شوهر فقط حق استفاده (انتفاع) دارد. حتی با در نظر گرفتن اینکه زن تکلیفی برای آوردن جهیزیه به منزل شوهر ندارد، هر زمان که بخواهد می تواند جهیزیه را مسترد نماید.
س: با توجه باینکه زن مالک جهیزیه است و‌ می تواند هر موقع که بخواهد آن را مسترد نماید، آیا نیازی به اجازه شوهر دارد؟
ج: در اینصورت، فقط آنچه در لیست جهیزیه است میتوان بدون اجازه شوهر از خانه خارج کرد. اما در خصوص خارج کردن سایر وسایل ممکن است زوج ادعای سرقت کند.
س: بهترین راه استرداد جهیزیه، چیست؟
ج: توصیه می شود با مجوز دادگاه، جهیزیه مسترد شود. در غیر اینصورت شایسته است چند نفر از همسایگان شاهد شوند که چه اقلامی و وسایلی از منزل خارج می‌شود.
س: مستثنیات دین چیست؟
ج: منزل مسکونی که عرفا در شأن محکوم‌علیه در حالت اعسار او باشد/ اثاثیه‌ مورد نیاز زندگی برای رفع حوائج ضروری/ آذوقه‌ موجود به قدر احتیاج برای مدت عرفی/ وسایل و ابزار کار در کلیه مشاغل/ تلفن مورد نیاز/ خودروی مدیون، مگر اینکه وسیله امرار معاش باشد.
س: چنانچه منزل مسکونی بدهکار بیش از نیاز و شأن عرفی وی باشد، حقوق طلبکار چیست؟
ج: در اینصورت به تقاضای طلبکار با رعایت تشریفات قانونی به فروش رفته و مازاد بر قیمت منزل مناسب عرفی، صرف تأدیه دیون محکوم‌ٌعلیه خواهد شد.
س: اگر مستثنیات دین تبدیل به عوض دیگری شود، مانند اینکه مسکن به دلیل قرار گرفتن در طرح‌های عمرانی تبدیل به وجه نقد گردد، امکان وصول طلب وجود دارد؟
ج: در اینصورت وصول محکومٌ‌به از آن امکان‌پذیر است، مگر اینکه محرز شود مدیون قصد تهیه مثلاً خانه دیگری دارد.
س: در فرضی که محکوم کارمند یا کارگر باشد، تا چه میزان حق توقیف حقوق وی وجود دارد؟
ج: در خصوص پرسنل شاغل در بخش دولتی و یا خصوصی، اگر دارای زن یا فرزند باشند یک چهارم و الا یک سوم آن قابل توقیف است.
س: اگر محکوم علیه فوت کند و قبلا خانه ای داشته باشد، آیا این خانه بابت طلب وی قابل فروش است یا خیر؟
ج: خانه متوفی پس از مرگش از مستثنیات دین خارج و از جمله ماترک است و ورثه نمی‌توانند به عذر اینکه فاقد منزل مسکونی هستند، آنرا جزء مستثنیات دین بدانند.
س: آیا مقررات مستثنیات دین نسبت به اجراییه مربوط به رأی داور نیز جاری است؟
ج: در این مورد به مانند احکام دادگاهها است و مرجع رسیدگی به اختلاف در تشخیص مستثنیات دین نیز دادگاه ارجاع کننده موضوع به داوری یا دادگاه صادر کننده اجراییه نسبت به رأی داوری است.
س: آیا مستخدمین پیمانی مشمول بیمه بیکاری می شوند یا خیر؟
ج: خیر، مستخدمین پیمانی مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند. زیرا شامل مشمولین قانون کار است و چون کارکنان پیمانی مشمول قانون کار نیستند، بنابراین مشمول قانون بیمه بیکاری نیز نمی‌شوند.
س: آیا مالک مغازه می‌تواند از مستاجر به دلیل تغییر شغل شکایت کند؟
ج: هرگاه مورد اجاره برای شغل معینی اجاره داده شود و مستأجر بدون رضای موجر شغل خود را تغییر دهد، مالک می‌تواند نسبت به طرح دعوی و تخلیه با محرومیت مستاجر از سرقفلی، اقدام کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن