حقوق و اشخاص

پرسش و پاسخ حقوقی

س: تهیه فیلم و عکس از مکانهای اختصاصی بانوان مانند آرایشگاه، حمام و استخر، اتاق پرو و غیره و انتشار آنها جرم است؟
ج: بلی، بر اساس قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیر مجاز می کنند، تهیه عکس فیلم به تنهایی از این مراکز برای مجرم شدن فرد کافی است، حتی اگر اقدام به توزیع و تکثیر آن نشود.
س: اگر شخصی فوت کند و فرزندی نداشته باشد اموالش به چه طریق میان طبقات ارث تقسیم می شود؟
ج: در صورت نبود هر یک از سه طبقه، ارث به طبقه بعدی می رسد. طبق قانون، طبقات ارث عبارتند از طبقه اول: پدر و مادر و اولاد و فرزندان فرزندان، طبقه دوم: اجداد و برادر و خواهر و طبقه سوم: عموها و عمه ها و خاله ها و دایی ها و فرزندان آنها.
س: شرایط تغییر سن چیست؟
ج: الف؛ اگر اختلاف سن واقعی متقاضی با سن مندرج در شناسنامه‌اش بیشتر از پنج سال باشد، تشخیص آن با كميسيون ۵ نفره محل صدور خواهد بود و عنداللزوم، براي معاينه به پزشكي قانوني معرفي می‌شود. ب؛ در مورد کمتر از ۵ سال باید به دادگستری مراجعه کرد.
س: مفهوم قدرالسهم آپارتمان چیست؟
ج: تعیین میزان قدرالسهم زمین غالباً در زمان‌هایی مانند ساخت و سازهای جدید و یا تقسیم ارث و میراث، مطرح می‎شود. قدرالسهم آپارتمان سهم هر واحد آپارتمانی از زمین اختصاص داده شده به کل مجتمع است که اصطلاحاً به آن سهم اعیان از عرصه نیز گفته می‌شود.
س: در صورت اختلاف در مساحت واحدهای آپارتمانی، سهم از زمین نیز اختلاف دارد؟
ج: بلی، واحدهایی که دارای متراژ بیشتری هستند از مقدار سهم زیادتری ‌از متراژ زمینی که ملک در آن واقع شده را سهم می برند. با این توصیف، چنانچه مساحت آپارتمانها یکی باشد، قدرالسهم از زمین، برابر خواهد بود.
س: آیا نامزدی، تعهدی برای ازدواج بوجود می‌آورد؟
ج: خیر، از نظر قانونی نامزدی تکلیفی از جهت الزام طرفین به ازدواج بوجود نمی‌آورد و حتی نوشتن مهرنامه های مرسوم که به امضای زوجین آینده و نیز شهود رسیده، ضمانت چنین تعهدی نمی باشد.
س: در صورت بهم خوردن نامزدی، چه هدایایی قابل استرداد است؟
ج: هر یک از نامزدها می‌توانند در صورت برهم خوردن وصلت، هدایایی را که به طرف دیگر داده شده، مطالبه کنند و اگر عین هدایا موجود نباشد مستحق قیمت هدایایی خواهند بود که عادتاً نگاه داشته می‌شود، مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر تلف شده باشد.
س: هنگام استرداد هدایای نامزدی، چه تفاوتی در نوع هدایا وجود دارد؟
ج: چنانچه عين هدايا مانند جواهرات، پارچه و لباس موجود باشد، عين آن قابل مطالبه و استرداد است. اما هداياي مصرف‌شدنى که با مصرف عين آن از بين مى‌رود، مانند عطر و گل، از شمول اين امر خارج است.
س: آیا امکان فسخ قرارداد قبل از تاریخ انقضاء مدت اجاره، وجود دارد؟
ج: خیر، زیرا قرارداد اجاره از جمله عقودی است که طرفین آنرا متعهد و پای بند به ادامه آن تا پایان مدت اجاره می نماید. مگر در مواردی مانند عدم امکان بهره برداری از ملک بلحاظ عیبی قابل استفاده نباشد، یا اینکه طرفین توافق دیگری نموده باشند.
س: آیا با پیش بینی قبلی، قرارداد اجاره قابل فسخ است؟
ج: در قراردادهای اجاره امکان گنجاندن این شرط وجود دارد که در صورتیکه هر یک از طرفین مایل به بر هم زدن اجاره باشند، یک یا دو ماه از قبل اعلام کنند. هم چنین در صورت تراضی طرفین حین قرارداد، که اصطلاحاً به آن اقاله می‌گویند.
س: اگر موجر مدعی ورود خسارت به مورد اجاره از سوی مستأجر یا عدم پرداخت اجاره بها، هزینه شارژ و … باشد، می‌تواند از مبلغ ودیعه کم کند؟
ج: خیر، در صورتیکه در قرارداد شرط نشده باشد، موجر نمی‌تواند رأساً نسبت به برداشت موارد فوق از مبلغ ودیعه كه نزد اوست اقدام كند.
س: چنانچه هنگام تخلیه، مستاجر از پرداخت هزینه های شارژ ساختمان خودداری کند، تکلیف چیست؟
ج: مالک باید ابتدا دادخواست به دادگاه عمومی به خواسته مطالبه ضرر و زیان تقدیم و پس از حکم قطعی مطالبات خود را از محل ودیعه ای اگر قبلاً توقیف شده و الا از سایر اموال مستأجر، وصول کند.
س: در صورت تخلف از مفاد قرارداد اجاره، حقوق و تکالیف مالک چیست؟
ج: مالك می‌تواند در صورت استفاده مستأجر مغایر با موضوع قرارداد، مثل انتقال محل اجاره به دیگری، تخریب، نپرداختن اجاره بها و نیز در پایان مدت در محل مسكونی با مراجعه به شورای حل اختلاف، دادخواست تخلیه بدهد.
س: در صورت تخلف از مفاد قرارداد اجاره، حقوق و تکالیف مستأجر چیست؟
ج: مستاجر می‌تواند در مواردی مثل عدم تنظیم قرارداد اجاره یا سند رسمی اجاره (درباره محل اجاره تجاری) و یا خرابی عمده محل اجاره یا مانعی كه از جانب مالك برای استفاده از محل اجاره ایجاد شده و همچنین در صورت انتقال محل اجاره به دیگری بدون در نظر گرفتن منافع و حقوق وی، دادخواهی كند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن