حقوق و اشخاص

پرسش و پاسخ های حقوقی

س: مادرم يك وكالت بلاعزل به برادرش داده و او تمام خانه‌ي ارثي را به نام خود كرده است. آيا مادرم براي سهم الارث خود مي‌تواند ادعايي بكند؟
ج: اگر وکیل (برادر مادرتان) اختیار انتقال مورد وکالت به دیگری و از جمله بخود داشته، مادرتان نمی تواند ادعایی داشته باشد و در غیر اینصورت حق طرح دعوی برای ابطال سند خواهد داشت.
س: قصد داريم خانه‌اي خريداري كنيم كه مالك آن فوت شده و يكي از ورثه مجهول المكان مي‌باشد براي معامله اين خانه چه اقدامي بايد انجام دهيم؟
ج: سهم الارث ورثه مجهول المکان قابل معامله نیست، مگر اینکه سایر ورثه از وی وکالت داشته باشند. درغیر اینصورت معامله و خرید بایستی نسبت به سهم الارث وراث حاضر صورت بگیرد.
س: خودرویی را خریداری و مقداری از مبلغ را پرداخت کردم. ماشین خراب شد برگرداندم حالا نه مبلغ را می‎دهند نه ماشین را بر می‌گردانند چه اقدامی باید انجام دهیم؟
ج: برگردانیدن اتومبیل از جانب شما و تحویل و دریافت آن از سوی فروشنده دلالت بر اقاله (بهم زدن معامله با تراضی) دارد. لذا می‌توانید ثمن پرداختی را مطالبه نمائید و حق مطالبه اتومبیل را ندارید. مگر فروشنده مجدداً اقدام به فروش به شما نماید.
س: فردی خانه‌اي را خريداري نموده، ولي مالك خانه را تحويل نمي دهد پول را هم پس نمي‌دهد چه بايد كرد؟
ج: خریدار می تواند با تسلیم دادخواست، دعوای الزام به تنظیم سند رسمی و تحویل مبیع طرح نماید.
س: آپارتماني را طي چند فقره چك به شخصي فروختيم كه ۲ فقره از چك ها برگشت خورده است و۱۰ روز ديگر وقت محضر ماست. آيا مي‌توانيم اين معامله را فسخ كنيم؟
ج: در صورتی می توانید معامله را فسخ کنید که در قرارداد تنظیمی حق فسخ برای شما در صورت برگشت چک قرارداده شده باشد. والاّ فقط موضوع چک ها قابل پیگیری حقوقی است.
س: با مستأجر قرارداد اجاره را بصورت دستی تمدید کردیم، حال برای لغو این قرارداد چه اقدامی باید انجام دهیم؟
ج: اجاره عقد لازم است، یعنی جز با توافق با مستأجر در خلال مدت اجاره نمی‌توانید آن را لغو کنید و باید منتظر انقضاء مدت باشید. مگر اینکه به اقاله یعنی با تراضی طرفین انجام دهید.
س: کارگاهی را از طریق مبایعه نامه خریداری کردم که قبل از من نیز شخص دیگری خریداری کرد که به علت چکهای برگشتی هیچ وجهی پرداخت نکرده بود. اما من تمام مبلغ را پرداخت کردم و حتی وکالت بلاعزل نیز گرفتم. آیا خریدار قبلی می‌تواند ادعایی داشته باشد؟
ج: معامله و مبایعه نامه قبلی تا زمانی که فسخ نشده معتبراست و انجام معامله بعدی فاقد اعتبار می باشد.
س: منزل من به صورت امانت در دست فردي بود، كه آن فرد به صورت فضولي ملك را به اجاره داد. مستأجر متعهد به تخليه ملك در موعد مقرر شد و من هم سازش كردم. اگر مستأجر به تعهد خود عمل نكند، بايد چه دادخواستي بدهم؟
ج: در واقع عمل و معامله فضولی آن فرد را تائید و تنفیذ نموده اید و حکم موجر پیدا کرده اید و بایستی دادخواست تخلیه و تسلیم به مرجع قضایی بدهید.
س: وکالت کاری بعد از فوت شخص دارای اعتبار می باشد؟
ج: وکالت عقد جایز است اعم از اینکه کاری باشد یا غیر آن با فوت وکیل یا موکل زایل می‌شود و از اعتبار می افتد.
س: در صورتیکه خانه ای را بخواهیم اجاره دهیم، اگر اجاره نامه را به صورت دستی بنویسیم مشکلی ایجاد می شود؟
ج: در دو نسخه تنظیم و دو نفر به عنوان شاهد ذیل آنرا امضاء کنند. در اینصورت مشمول قانون سال ۷۶ بوده و برای تخلیه مشکلی پیش نمی آید.
س: آپارتماني را خريداري كرديم كه سند قطعي به اسم ما نيست و فروشنده از بانك وام گرفته است. حال چه اقدامي بايد انجام دهيم؟
ج: اگر در قرارداد فروشنده تعهد فک رهن کرده باشد الزام فروشنده را به فک رهن و تنظیم سند رسمی از دادگاه عمومی بخواهید و بانک را نیز طرف دعوی قرار دهید.
س: ماشینی خریداری کردیم که حال متوجه شدیم که این ماشین کاملاً رنگ شده است چه اقدامی باید انجام دهیم؟
ج: بمحض اطلاع، می توانید با ادعای معیوب بودن مورد معامله، دعوای فسخ آنرا مطرح نمائید.
س: شوهر يك خانم در تصادف فوت مي‌كند بعد از تصادف خانم زايمان مي‌كند و يك پسر به دنيا مي آورد، ديه شوهر به زن مي‌رسد يا پسر؟
ج: هر دو ورثه زوج هستند و به هر دو نفر دیه می رسد.
س: به جنين ارث تعلق مي‌گيرد یا خیر؟ اگر بعداز تولد فوت كند چطور؟چه كساني از جنين ارث مي‌برند ؟
ج: مطابق ماده ۸۷۵ قانون مدنی جنین در صورتی ارث می‌برد که نطفه او در حین فوت مورث منعقد شده و ضمنا زنده متولد شود اگر چه فورا بعد از تولد بمیرد و در صورت اخیر ورثه قانونی حین الفوت وی ارث می‌برند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن