حقوق کار

پرسش و پاسخ های روابط کارگری

سؤال: قرارداد کار چیست؟
جواب: قرارداد کار اعم از اینکه کتبی و یا شفاهی باشد، به رابطه بین کارگر و کارفرما اطلاق میشود که علاوه بر توافق طرفین، از نظر قانونی شرایطی را در بر دارد، که نمیتوان بر خلاف آنها توافق کرد. بنابراین کارگری که قرارداد شفاهی بسته، می تواند با ارائه مدارکی از قبیل فیش حقوقی، لیست حضور غیاب و پرینت بانکی پرداخت حقوق و تحقیق از محل کار و… رابطه قراردادی را اثبات کند.
سؤال: تعهدات کارفرمایان و بنگاههای اقتصادی شامل چه مواردی است؟
جواب: حداقل تعهدات عبارتند از:
١- بیمه کارکنان طبق ماده ۱۴۸ قانون کار و مواد متعدد قانون تامین اجتماعی
٢- پرداخت حقوق که از حداقل حقوق مصوب شورایعالی کار در سال مربوطه کمتر نباشد.
٣- ٣ بن خوار و بار
٤- حق مسکن
٥- عائله مندی در صورت داشتن فرزند
٦- اضافه کاری در صورت کار بیشتر از ۴۴ ساعت در هفته
٧- پرداخت عیدی به میزان حداقل دو ماه حقوق مبنا
٨- حق سنوات پایان کار معادل یک ماه حقوق مبنا به ازای هر سال اشتغال.
سؤال: تفاوت قرارداد کار با قرارداد پیمانکاری در چیست؟
جواب: قرارداد کار، به روابطی اطلاق میشود که به ‌موجب آن کارگر در قبال دریافت دستمزد، کاری را برای مدت دائم یا موقت برای کارفرما انجام می‌دهد.
اما قرارداد پیمانکاری قراردادی است که به موجب آن پیمانکار در قبال دریافت وجهی معین، انجام دادن پروژه یا عملی را از ابتدا تا انتها به عهده می‌گیرد. پیمانکار در قبال نتیجه کار دستمزد دریافت می‌کند برخلاف کارگر که بر اساس مدت زمان انجام کار دستمزد می‌گیرد.
سؤال: آیا عیدی و سنوات پایان خدمت مشمول کسر حق‌بیمه است؟
جواب: عیدی به میزانی که قانون کار تعیین کرده است (تا سه برابر حداقل حقوق) از پرداخت حق‌بیمه معاف است، به شرطی که از یک دوازدهم معافیت سالانه کمتر باشد. از جهت پرداخت مالیات نیز، حسب شرایطی مشمول مالیات خواهد بود.
سؤال: کارشناس رادیولوژی هستم که در مطبی خصوصی ٥ سال به صورت پورسانت کار کردم و برایم بیمه رد ‌شد. بعد از ٥ سال به علت بچه‌دار شدن مجبور به ترک کار شدم. پزشکی که من کارمندش بودم به من حق سنوات نداد و گفت چون پورسانتی هستم به من سنوات تعلق نمی‌گیرد. این کار کارفرما قانونی است یا خیر؟
جواب: به کلیه مشمولان قانون کار به نسبت مدت کارکرد حق سنوات تعلق می‌گیرد و نحوه پرداخت حقوق و دستمزد تاثیری در این مقرره ندارد. بنابراین به پورسانتی‌ها نیز حق سنوات باید پرداخت شود.
سؤال: مدت ١٣ سال است در شرکتی خارجی مشغول به کار هستم. در قرارداد کاری ما ذکر شده که این شرکت ما را بیمه نمی‌کند، ضمن اینکه مرخصی هم نداریم. هر سال حقوق آن سال را بر ١٢ تقسیم و به‌ عنوان سنوات آن سال به ما پرداخت می‌کنند. آیا این مقدار سنوات به حساب می‌آید؟ یا می‌توانیم برای سنوات و عیدی و… هنگام پایان کار شکایت کنیم؟
جواب: طبق قوانین و مقررات کار و تامین‌اجتماعی هم مرخصی استحقاقی و هم بیمه کردن کارگران اجباری است و با توافق نیز زایل نمی‌شود. پرداخت سالانه سنوات علی‌الحساب بوده و قابل‌ محاسبه در خاتمه قرارداد کار خواهد بود. عیدی هم در صورتی که پرداخت نشده باشد قابل‌شکایت در هیئت‌های حل اختلاف است. در صورت شکایت در مورد عیدی و سنوات، کارفرما باید رسید پرداخت مبالغ مذکور را به هیئت‌های حل اختلاف ارائه کند. در غیر این صورت هیئت‌های مذکور رأی به بازپرداخت آن خواهند داد. بنابراین کارفرمایان باید متوجه باشند که حتما در زمان پرداخت عیدی و سنوات به کارگران خود رسید مشخص با امضاء و اثرانگشت اخذ نموده و آنها را نگهداری نمایند تا در مواقع لزوم بتوانند ارائه نمایند.
سؤال: نحوه محاسبه عیدی و سنوات کارکنان ساعتی و پاره‌وقت چگونه است؟
جواب: مأخذ محاسبه حق سنوات و عیدی در مورد کارگران مشمول مقررات مزد ساعتی و پاره‌وقت، میانگین مجموع پرداختی به آنها در آخرین ٩٠ روز کارکرد است.
سؤال: کسی که پانزده روز در سال مرخصی استعلاجی داشته هنگام تسویه‌ حساب به او عیدی، پاداش و سنوات تعلق می‌گیرد یا خیر؟ چه کسی باید آن را پرداخت کند؟
جواب: بله، باید توسط کارفرما پرداخت شود. مرخصی استعلاجی همراه با حقوق است. بنابراین مزایای دیگر هم به وی تعلق می‌گیرد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام من از تاریخ آذرماه ۹۳ تا شهریورماه ۹۸ به عنوان آبدارچی در دفتر نظارت و کارفرما مقیم پروژه ساختمانی کار کردم و این پروژه توسط ۲ پیمانکار ساختمانی انجام میشد و حقوق ام توسط دوتا پیمانکار پرداخت میشد یکی ۱۰۰۰۰۰۰ تومن و غذا و بیمه و دومی فقط۵۰۰۰۰۰ تومن حالا پیمانکار حقوق یک میلیونی میداد در آذر ماه ۹۵ بدون پرداخت مزایا و عیدی و سنوات رفت و از دی ماه ۹۵ کلیه حقوق و مزایا و بیمه توسط پیمانکار دومی باید پراخت بشه حال که کار تمام شد عید سنوات و بقیه مزایا بهم تعلق میگیره و اگه تعلق میگیره از ۹۳ تا آذر ماه ۹۵ داده نشد میشه از پیمانکار دومی گرفت در حالی فقط ۵۰۰ هزار تومن میداد .(این مبلغ دریافتی حقوق واضافه کاری بود ساعات کاریم نا منظم بود ۷صبح تا ۷،۶ شب کار میکردیم )
    سوال دومیم اینکه با اینکه نزدیک به ۵ در این پروژه کار کردم دایه سنواتی تعلق میگیره

    1. با سلام متقابل؛ پرداخت حقوق، بیمه، عیدی، سنوات و سایر مزایای شما، علی القاعده بر عهده کارفرمایی است که با وی رابطه قراردادی دارید. بنابراین تعهدات آنها هیچگاه به دیگری انتقال نمی یابد. در عین حال در صورت امکان از هر دو قرارداد، تصویری ارسال کنید تا جزییات آن بیشتر بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا