حقوق شهرنشینی

پرسش و پاسخ های قرارداد اجاره

مقدمه: یکی از مواردی که در اجاره‌ واحدهای استیجاری اعم از تجاری و مسکونی از دغدغه های طرفین آن است، اختلافات ناشی از تعمیراتی است که در حین مدت اجاره، پیش می آید. بطوریکه متأسفانه بسیاری از مشکلات بین موجر و مستأجر از همین مورد نشات می‌گیرد. به همین دلیل ذیلاً، سوالات متدوال در این زمینه بنجو اختصار مورد بررسی قرار گرفته است.
س: منزلی را اجاره کرده ایم بعد از شش ماه متوجه شدیم هود آن سوخته، صاحبخانه اظهار می‌دارد من این ها رو سالم تحویل شما دادم، آیا این مخارج به عهده مستاجر است یا صاحبخانه؟
ج: در چنین مواردی، بستگی به عمر آن وسیله و همچنین مدت زمانی استکه مستاجر در آن خانه بوده، مثلا اگر هود ۸ سال است که کار می‌کند و مستاجر ۳ ماهه استکه ساکن شده، قاعدتاً در این حالت به عهده مستاجر نیست.
س: پمپ شوفاژخانه در مجتمع آپارتمانی دزدیده شده، هزینه آن بر عهده کیست؟
ج: در موارد این چنینی، چون جزو مشاعات است، هزینه آن برعهده مالکین واحدهاست، نه مستاجر آنها.
س: اگر صاحبخانه قبول نکند که سقفی را که آب می‌چکد را ایزوگام کند، تکلیف مستاجر چیست؟
ج: تعمیرات کلی و اساسی مورد اجاره که مربوط به اصل بنا یا تاسیسات عمده منصوبه در آن از قبیل دستگاههای حرارت مرکزی و تهویه و آسانسور باشد، به عهده موجر است. والا اگر منجر به عدم امکان از مورد اجاره استفاده شود، قرارداد اجاره باطل می‌شود.
س: چه موارد دیگری شامل تعمیرات اساسی می‌شود؟
ج: تعمیرات مربوط به اصل بنا (دیوار، درب و پنجره، سقف، حیاط، پشت‌بام/ تعمیرات مربوط به تاسیسات (کولر، شوفاژ، آبگرمکن، موتورخانه، پکیج، تهویه/ تعمیر لوله‌کشی آب، گاز، فاضلاب/ تعمیر نشتی سرویس‌ها/ سیم‌کشی برق/ تعمیر آسانسور/ تعمیر درب برقی پارکینگ/ رنگ‌آمیزی کلی ساختمان و…
س: تعمیرات جزئی واحد اجاره داده شده شامل چه مواردی است؟
ج: تعمیرات جزئی شامل: تعویض واشر شیرهای آب/ تعویض چراغ‌های سوخته و خراب/ تعمیر موردی قفل درب‌ها/ تعمیر موردی کلید و پریز برق/ چاه فاضلاب اگر گرفتگی باشد با مستاجر است. اگر پر بشود بر عهده صاحبحانه است.
س: چه هزینه هایی، بطور قطع بر عهده مستاجر است؟
ج: بدیهی است پول آب، برق، گاز و تلفن/ هزینه شارژ ساختمان/ هر نوع خرابی ای که مسبب آن مستاجر باشد و نیز پرداخت عوارض سالانه پسماند شهرداری.
س: چنان چه موجر از انجام تعمیرات مربوط به وی خودداری کند، تکلیف چیست؟
ج: اگر نتوان از مورد اجاره استفاده مطلوب کرد و عیب هایش برطرف نشود، قرارداد اجاره باطل می‌شود و اگر مستأجر بدون اجازه موجر اقدام به تعمیرات کند، حق مطالبه هزینه های تعمیرات را از موجر ندارد.
س: پرداخت چه هزینه هایی صرفاً با مالک است؟
ج: هزینه تعمیرات عمده آسانسور و نقاط خانه/ هزینه رفع مشکل فاضلاب در ابتدای ورود مستاجر/ هزینه عوارض نوسازی شهرداری/ تعمیرات ترکیدگی لوله ها.
س: اگر مستأجر در نحوه استفاده از مورد اجاره، افراط و نفریط کند، چه مسئولیتی دارد؟
ج: اساساً مستاجر مسئول حفظ و نگهداری ساختمان و وسائل موجود در آن است. لهذا اگر مثلاً بطور غیر متعارف از پکیج آن استفاده کند و یا از برف روبی در فصل زمستان خودداری کند و در نتیجه قصور وی به پشت بام آسیبی برسد، مسئول جبران خسارت وارده می‌باشد.
س: آیا مستأجر می‌تواند رأساً اقدام به انجام تعمیرات مربوط به مالک کند؟
ج: مستاجر می تواند با اجازه صاحبخانه، چنین مواردی را تعمیر کند. اما باید برای این کار قبل از هر اقدامی با صاحبخانه تماس بگیرد. سپس می تواند این هزینه ها را با توافق صاحبخانه از اجاره بهای خود کم کند. برای این کار لازم است مستاجر تمام فاکتورهای مخارج را نگهداری کند تا مدرک مستدلی برای ارائه داشته باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا