حقوق و خانواده

پرسش و پاسخ های حقوقی

پرسش و پاسخ

مقدمه: قبل از اصلاحات در قانون مدنی، زن به استناد ماده ۹۴۶ قانون مذکور فقط از اموال منقول (مانند وجوه نقد و سپرده های بانکی) ارث مي‌برد و در اموال غيرمنقول (ساختمان و زمين) سهمي به او نمي‌رسيد. اما پس از ۷۰ سال مجلس هشتم ماده قانوني را تصويب كرد كه براساس آن زن در صورت داشتن فرزند از همسر مرحومش، يك هشتم از اموال منقول، يك هشتم ديگر نيز از قيمت اموال غيرمنقول از جمله عرصه و اعيان ارث خواهد برد، که ذیلا به جزییات آن پرداخته میشود.
پرسش: تقسیم سهم الارث بین زن و شوهر چگونه است؟
پاسخ: در صورت فوت همسر، شوهر از تمامی اموال وی اعم از منقول و غیرمنقول ارث خواهد برد. اما زوجه از عین تمامی اموال منقول شوهر متوفای خود و از قیمت تمامی اموال غیرمنقول اعم ار عرصه (زمین) و اعیان (ساختمان) ارث خواهد برد.
فرض کنید اموال آقای الف پس از فوت شامل یک دستگاه خودرو، مقداری سپرده نزد بانک و یک خانه کلنگی است. همسر وی، به میزان سهم‌الارث شرعی و قانونی خود از عین خودرو و وجه نقد ارث خواهد برد و در خصوص خانه صرفاً از قیمت آن ارث می‌برد.
پرسش: میزان قدرالسهم زن و شوهر چه میزان است؟
پاسخ: بر اساس مقررات قانون مدنی ایران، در صورت فوت زن و نداشتن فرزند، مرد به میزان یک دوم از تمامی اموال همسر متوفای خود ارث خواهد برد و در صورت دارا بودن فرزند قدرالسهم زوج به یک چهارم تقلیل می‌یابد.
در صورتیکه شوهر فرزندی نداشته باشد، سهم زن یک چهارم از عین اموال منقول و قیمت تمامی اموال غیرمنقول بوده و در صورت دارا بودن فرزند سهم زن به میزان یک هشتم خواهد رسید.
پرسش: دعوی مطالبه بهای یک هشتم از ترکه غیرمنقول از سوی زن به طرفیت چه کسانی مطرح می‌شود؟
پاسخ: این دعوی علیه سایر وراث با موضوع مطالبه بهای یک هشتم از ترکه غیرمنقول مطرح خواهد شد.
پرسش: آیا جهت طرح دعوی ارائه گواهی حصر وراثت نیز لازم است؟
پاسخ: بلی، زوجه ابتدا باید گواهی حصر وراثت از طریق شورای حل اختلاف اخذ و سپس نسبت به طرح دعوی مطالبه بهای یک هشتم ازترکه غیرمنقول اقدام کند.
پرسش: مرجع صالح از برای طرح دعوی کجاست؟
پاسخ: بر اساس ماده ۲۰ قانون آیین دادرسی مدنی، رسیدگی به دعوی مطالبه بهای یک هشتم ما ترک غیر منقول در صلاحیت دادگاهی است که آخرین اقامتگاه متوفی در حوزه آن بوده است.
پرسش: اگر ورثه از ادای قیمت امتناع کنند، تکلیف چیست؟
پاسخ: مطابق ماده ۹۴۸ قانون مدنی، زن می‌تواند حق خود را از عین اموال استیفا کند. بنابراین در صورتیکه ورثه از ادای قیمت اموال غیرمنقول به میزان سهم‌الارث زن امتناع کنند، زن می‌تواند با توقیف عین اموال حق خود را استیفا کند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا