حقوق و ترافیک

چگونگی رفع توقیف از خودرو های تصادفی

مقدمه: در راستاي قانون بیمه، كليه وسايل نقليه موتوري زميني مي بايست داراي بيمه نامه معتبر باشند و در كليه تصادفات منجر به جرح يا فوت و نیز حوادثي كه علت تامه حادثه مشخص نباشد و به دلايل ديگر كه عوامل انتظامي تشخيص دهند خودروها به پاركينگ منتقل خواهند شد، كه جهت صدور دستور آزاد سازي خودروها نياز به ارائه بيمه نامه معتبر مي باشد و در اینصورت مسبب حادثه در محاكم قضائي تا سقف تعهد بيمه نامه، محکوم خواهد شد.
چگونگی رفع توقیف از خودرو ها
پس از مراجعه مالک خودرو به کلانتری محل وقوع حادثه و ارائه درخواستی کتبی مبنی بر آزاد سازی خودرو، رئیس کلانتری تقاضای آزادی خودرو را برای قاضی دادسرا ارسال می نماید.
قاضی دادسرا در صورتیکه عواملی از جمله اعتراض به سهم تقصیر و یا دخیل یا عدم دخیل بودن خودرو در حادثه مطرح نباشد ولو اینکه زیان دیده متقاضی دریافت و یا عدم دریافت دیه باشد، دستور آزادی خودرو را صادر می نماید.
در فرض جرحی بودن تصادف نیز، اگر طرفین به نظریه افسر اعتراضی نداشته باشند و مدارک خودروها اعم از گواهینامه متناسب با وسیله نقلیه و بیمه نامه معتبر تکمیل باشد، بدوا دستور رفع توقیف از وسیله نقلیه صادر می شود.
در حالت اعتراض یک طرف به نظر افسر کارشناس فنی نیز در رویه قضایی تا زمان قطعیت نظر و صدور نظریه هیأت سه نفره و … کارشناسی ، خودروها در توقیف می مانند که رویه اشتباهی است.
شایسته است، طرفین تصاویری از زوایای مختلف خودروی خود تهیه و خسارات وارده را از طریق شورای حل اختلاف، تأمین دلیل نمایند تا با رعایت شرایط فرض اول از وسایل نقلیه رفع توقیف گردد.
در مرحله رسیدگی در دادسرا، پس از تفهیم اتهام و اخذ آخرین دفاع و صدور قرار تأمین از راننده (معمولا قرار التزام به حضور با تعیین وجه التزام) رفع توقیف صورت می گیرد. البته باید اعتبار بیمه نامه نیز پیوست باشد و الا قرار سنگین تری بسته به میزان صدمات جراحات و درجه تقصیر رانندگی و اینکه راننده گواهینامه دارد یا خیر، صادر می شود.
اگر راننده غیرمقصر گواهینامه نداشته باشد در همان پرونده در خصوص موضوع اقدام و اتخاذ تصمیم می شود ( تفهیم اتهام ، اخذ آخرین دفاع ، اخذ تأمین متناسب و صدور حکم محکومیت) و نیاز به ارجاع مجدد و مجزا از سوی رئیس حوزه قضایی نیست. اما اگر راننده مقصر گواهینامه نداشته باشد، بصورت مستقل اقدام نمی شود بلکه اتهام تسبیب غیرعمدی منجر به مصدومیت شاکی با لحاظ عامل مشدده نداشتن گواهینامه برای وی تفهیم و قرار تأمین متناسب با مجازات قانونی صادر می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن