حقوق و جامعه

چگونگی نگهداری حیوانات خانگی در زندگی آپارتمانی

 

در شرایط کنونی بخصوص دوران درگیری با بیماری های اپیدمی مانند کرونا، در حالی هر روز به تعداد دارندگان حیوانات خانگی به ویژه سگ و گربه اضافه می شود که نگهداری آنها در مجتمع های مسکونی و اماکن عمومی ممکن است موجب اذیت و سلب آسایش همسایگان و برخی افراد در مکانهای عمومی شود. در این خصوص آیا قوانینی برای نگهداری حیوانات خانگی خصوصا سگ و گربه وجود دارد که بتواند بسیاری از مشکلات و دعاوی بین همسایگان را برطرف کند؟
در این ارتباط باید گفت، بر اساس تبصره ماده سه آیین نامه اجرایی قانون آپارتمان ها در سال ۱۳۴۷ ، نگهداری از هر نوع حیوانی چه اهلی و چه وحشی در قسمت های مشترک آپارتمان ممنوع می باشد. از این رو اگر فردی اقدام به نگهداری هر نوع حیوانی در قسمت های مشترک ساختمان نمود، از لحاظ قانونی می توان علیه آن فرد شکایت کرد و به صورت قانونی با او برخورد نمود.
یادآور: قسمت های مشترک ساختمان شامل پشت بام، انباری، راهرو و راه پله، پارکینگ و حیاط می باشد.
نگهداری از حیوانات در قسمت های اختصاصی آپارتمان ها در صورتی که حیوان از نظر قوانین و مقررات بهداشت، ایجاد بیماری و هم چنین سلب آسایش برای سایر ساکنین آپارتمان نداشته باشد، از لحاظ قانونی مجاز می باشد. اما اگر حیوان سبب بروز بیماری برای سایرین شود و یا اختلالی در آسایش دیگر همسایگان بوجود آورد، فرد نگه دارنده حیوان بر اساس ماده ۶۹۰ مجرم شناخته می شود و دیگر اهالی ساختمان می توانند در این باره از فرد خاطی شکایت کنند.
روال شکایت در این گونه موارد به این صورت می باشد که ابتدا یک شکایت نامه از سوی همسایگان تنظیم و از طریق دفتر خدمات قضایی به دادسراب محل اقامت ارسال می شود.

سپس مقام قضایی شکایت را به کلانتری نزدیک به محل آپارتمان یا مجتمع مسکونی ارجاع می دهد. کلانتری ابتدا فرد خاطی را برای مذاکره به کلانتری فرا می خواند در صورتیکه فرد از جبران خطای خود سرباز زند فرد خاطی توسط کلانتری به همراه پرونده به دادسرا فرستاده می شود. دادسرا بر اساس شکایتی که از فرد شده و بر اساس مستندات برای فرد خاطی حکم صادر می کند که ممکن است این حکم تا یک سال زندان باشد. در صورتی که اولین بار باشد که از فرد در این مورد شکایت شده باشد، قاضی می تواند در حکم شخص تخفیف قائل شود و حکم را از زندان به جریمه نقدی مبدل کند که این جریمه می تواند از ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان متفاوت باشد.

قانون سگ گردانی در معابر عمومی

در کشور ما سگ گردانی در معابر عمومی طبق نظر قانون گذار جرم است چرا که اعتقاد بر این استکه باعث می شود تا آرامش، آسایش و امنیت عده ای به مخاطره بیافتد.

به همین خاطر سلب آسایش مردم چه در همسایگی و چه معابر عمومی باعث تجاوز به حقوق شهروندی می شود و قانونگذار در مواردی این اقدام را جرم می داند و کسی که حیوانات اهلی یا غیر اهلی را حمل کند به گونه ای که باعث رعب و وحشت دیگران شود قابل مجازات است.

بدین سبب در ماده ۶۱۸و ۶۳۸ برای این جرم از سه تا یک سال و یا ۷۴ ضربه شلاق در نظر گرفته شده است.

از سال ۱۳۹۷ نیز طبق دستور مقام قضایی به نیروی انتظامی، هرگونه سگ‌گردانی را چه در معابر عمومی و ساختمان‌ها و چه در خودروهای شخصی ممنوع اعلام کرده است، در این دستور آمده است: “سگ در کوچه و خیابان همه جوره ممنوع است؛ چه در اماکن عمومی و چه در خودرو‌ها

در این حکم صریحا تأکید شده منظور از سگ گردانی، تقریبا هر نوع بیرون آوردن سگ از منزل را شامل می‌شود، چون در آن آمده است “اماکن عمومی جای سگ گردانی و رفت و آمد حیوانات نیست» و علاوه بر آن، یادآوری شده که “حمل سگ در درون خودرو‌ها ممنوع است و در صورت مشاهده این موضوع، برخورد جدی پلیس با حاملان سگ انجام خواهد شد.”

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا