حقوق و جامعه

پرسش و پاسخ های حقوقی

مقدمه: سؤالات متداول در این بخش منتشر میشود. شما نیز می توانید سوال حقوقی خود را مستقیما با حقوقدانان ما مطرح کنید و در اسرع وقت پاسخ شما توسط یکی از متخصصین داده خواهد شد و به شما اطلاع رسانی می گردد.
آیا شاکی می‌تواند رضایت خود را پس بگیرد؟
پاسخ: در جرائمی که با گذشت متضرر از جرم، تعقیب یا رسیدگی یا اجرای حکم موقوف می‏‌گردد، گذشت باید قطعی باشد و به گذشت مشروط و معلق ترتیب اثر داده نخواهد شد. همچنین عدول از گذشت مسموع نخواهد بود.
س: در جرائمی که چند شاکی دارد، اعلام شکایت و اعلام رضایت چه شرایطی دارد؟
ج: هرگاه متضررین از جرم متعدد باشند، تعقیب جزایی با شکایت هر یک از آنان شروع می‏‌شود ولی موقوفی تعقیب، رسیدگی و مجازات موکول به گذشت تمام کسانی است که شکایت کرده‏‌اند.
س: چرا نباید اقدام به خرید وکالتی ملک کرد؟
ج: اولاً: از نظر ثبتی مالک كسي است كه در دفتر املاک ملک بنام اوست و لذا وی مالک رسمی شناخته می‌شود، ولو با وكالت بدیگری واگذار کند. ثانیاً: در صورت فوت هركدام از طرفين، وكالتِ مزبور بي اعتبار مي‌شود. ثالثاً: خطر انتقال مجدد ملک به دیگری با تنظیم یک قولنامه دستی از سوی فروشنده فعلی، وجود خواهد داشت.
س: در روابط کارگری، آیا سن و جنسیت فرزندان در پرداخت حق اولاد تاثیر دارد؟
ج: اولین شرط تعلق گرفتن آن پرداخت ۷۲۰ روز حق بیمه‌ است. دوم اینکه، حداقل دو سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشد.
س: چه تفاوتی بین اولاد پسر و دختر وجود دارد؟
ج: برای اولاد پسر تا زمان سرباز شدن و اگر دانشجو باشند، حداکثر تا ۲۳ سالگی مشمول حق اولاد می‌شوند و بعد از ۲۳ سالگی به شرط ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه مشمول حق اولاد می‌شوند.
برای اولاد دختر مادامی که ازدواج نکرده باشند، به پدرشان حق اولاد تعلق می‌گیرد یا اگر بعد از ازدواج، متارکه کردند و ثابت شد که نان‌آورشان والدین‌شان هستند، مشمول حق اولاد می‌شوند.
س: اگر ماده صد رأی بر تخریب و اعاده به وضع سابق بدهد و در دیوان هم تایید شود راهکاری وجود دارد که از تخریب جلوگیری شود؟
ج: ۱) امکاناً توافق با شهرداری با تأدیه عوارض بهره برداری موقت خصوصا در اماکن اداری و تجاری؛ ۲) اعمال ماده ۷۹ قانون دیوانعدالت اداری که احتمال موفقیت در آن بسیار ضعیف است. ۳) اعمال ماده ۹۸ و ۱۱۵ قانون دیوان، با اخذ نامه از شهرداری خصوصا واحد اجرائیات مبنی عدم امکان اجرای رای به دلیل آسیب به سایر قسمت های ساختمان و همجوارها و ایجاد مسئولیت مدنی و مغایرت با لاضرر.
س: اگر کارفرمایی کارگری را بر خلاف مقررات اخراج کند، چه کار باید کرد؟
ج: بر اساس ماده ۲۰ قانون کار، کارگر باید ظرف مدت ۳۰ روز به هیأت تشخیص روابط کارگر و کارفرما مراجعه کند و درخواست بازگشت به کار را ارائه دهد.
س: اگر اخراج کارگر بر اساس دلایل موجه و با طی مراحل قانونی باشد، چه آثاری دارد؟
ج: کارفرما فقط مکلف به پرداخت حق و حقوق قانونی کارگر است. اما اگر کارفرمایی دلیل موجهی برای اخراج کارگر نداشته باشد، در اینصورت هیات تشخیص حکم به بازگشت کارگر به محل کار خود را صادر می‌کند.
س: آثار اینکه کارفرما از پذیرش کارگر اخراجی امتناع کند یا کارگر تمایلی به بازگشت به محیط قبلی را نداشته باشد، چیست؟
ج: در این صورت، کارفرما مکلف است از تاریخ اخراج حقوق کارگر را پرداخت کرده و به ازای هر سال سابقه کار ، معادل ۴۵ روز حقوق بعنوان حق سنوات به وی پرداخت کند.
س: چک تضمین شده، به چه معناست؟
ج: چکی است که توسط بانک به عهده همان بانک صادر می شود و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین می‌شود، برخلاف چکهای عادی که توسط صاحب حساب صادر می شود . بنابراین هر فردی می تواند از بانک تقاضای چک تضمین شده بنماید .
س: ویژگیهای دیگر چک تضمینی چیست؟
چکهای تضمین کاملا مطمئن و قابل اطمینان هستند و با مراجعه به هر یک از شعب بانک صادر کننده در سراسر کشور قابل وصول هستند همچنین این چکها شده قابل توقیف و مسدود شدن نمی باشند و فوت و ورشکستگی صادر کننده تضمین شده و خللی به حقوق دارنده این نوع چک وارد نخواهد ساخت.
‌س: اگر ارثی به وراث برسد و یکی از وراث حاضر به تقسیم نباشد چه باید کرد؟
ج: باید از شورای آخرین محل اقامتگاه متوفی انحصار وراثت اخذ و سپس با مراجعه یکی از ورثه به دادگاه تقاضای صدور دستور فروش گردد. در این حالت آن ورثه یا باید سهم باقی وراث را بپردازد یا خودش هم همراه بقیه ملک را بفروشد.
س: آیا شرایطی را میتوان تصور کرد که شخصی که هم خانه و هم اتومبیل به نامش هست باز هم معسر باشد و دادگاه بدهکاریش را قسط بندی کند؟
ج: اگر خودرو وسیله معاش و منبع درآمد خانواده باشد و یک خانه هم در شأن باشد و اگر این خانه را نداشته باشد به مشقت و سختی دچار می‌شود، در اینصورت اعسارش پذیرفته می‌شود. بنابراین داشتن یک خانه و یک خودرو به عنوان مستثنیات دین، دلیل بر توانایی مالی مدیون نیست.
س: تعطیلی کارگاه به دلیل کرونا جزء تعطیلات رسمی با دستمزد است؟
ج: تعطیلی کارگاه به دلیل کرونا جزء تعطیلات رسمی و همراه دستمزد نیست. کارگران بیکار شده از کرونا می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند.
س: مفهوم معامله با حق استرداد، چیست؟
ج: منظور هر عقد تمليكي و معوض است كه در آن انتقال دهنده، حق دارد، با رد عوضي كه دريافت كرده، مال تمليك شده را استرداد كند؛ خواه صورت معامله بيع با شرط خيار باشد يا صلح و خواه امكان استرداد به وسيله‌ي شرط خيار باشد.
س: اگر بیمه شده ای در حین استراحت پزشکی فوت کند تکلیف حقوق او چگونه است؟ آیا حقوق کامل تعلق می‌گیرد؟ یا طبق سوابق بیمه ای حقوق به او تعلق می‌گیرد؟
ج: مستمری چنین بیمه شده ای با توجه به سابقه و دستمزد وی محاسبه می گردد و در صورت داشتن سه ماه سابقه در یک سال منتهی به فوت و یک سال سابقه در ده سال منتهی به فوت، بازماندگان وی کمتر از حداقل دستمزد سالیانه دریافت نمی‌کنند.
س: آیا کارفرما می‌تواند به اجبار کارگران را مجبور به بازنشستگی نماید؟
ج: به موجب ماده ۷۸ قانون تامین‌اجتماعی اگر مردان با ۶۵ سال سن و یا زنان با ۶۰ سال و یا بیشتر و دارای حداقل سابقه لازم پرداخت حق بیمه باشند، کارفرمایان آنها می توانند از بیمه تامین اجتماعی بازنشستگی آنها را درخواست نمایند.
س: شرایط ادامه بیمه به صورت اختیاری چیست؟
ج: افرادی که قبلاً مشمول قانون تأمین اجتماعی بوده و به دلیل عدم اشتغال از پوشش این بیمه خارج شده اند، به نحوی که این گونه اشخاص با دارا بودن حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه، می توانند بیمه خود را به طور اختیاری ادامه دهند.
س: دادگاه صالح رسیدگی به کلاهبرداری اینترنتی، کجاست؟
اصل، صلاحیت دادگاه محل وقوع جرم است و بنابراین هرگاه تمهید مقدمات و نتیجه حاصل از آن در حوزه‌های قضایی مختلف صورت گرفته باشد، دادگاهی که بانک افتتاح‌کننده حساب زیان‌دیده که به صورت متقلبانه از آن برداشت شده به موضوع رسیدگی می‌کند.
س: بهمراه نداشتن گواهینامه، کارت ماشین، بیمه و معاینه فنی، چه آثاری دارد؟
ج: برخلاف تصور عمومی و رایج، هرچند رانندگان مکلفند گواهینامه، کارت ماشین، بیمه و معاینه فنی را به همراه داشته باشند، اما به همراه نداشتن این مدارک، دلیلی بر انتقال خودرو به پارکینگ نیست.
در این موارد، حتی یک کارت شناسایی معتبر بهمراه باشد، مامورین مکلفند بدون توقف خودرو، مدرک مزبور را اخذ و رسید ارائه دهند.
س: در خصوص فوت فروشنده ملک، تکلیف خریدار چیست؟
ج: چنانچه شخصی آپارتمانی را خریداری کرده باشد و برای یکماه بعد قرار محضر گذاشته شده باشد ولی قبل از رسیدن به تاریخ محضر فروشنده فوت کند، آیا اعتبار مبایعه نامه از بین می رود و معامله رسمیت ندارد؟
ج: خیر، در هر صورت مبایعه نامه معتبر است و ورثه متوفی نسبت به تمام شدن تعهدات وی مسئول خواهند بود و در صورت امتناع و با توجه به درخواست خواهان، دادگاه دستور الزام به تنظیم سند رسمی خواهد داد.
س: بنده ۹ سال پیش ملکی خریدم و قرار شد بخشی از مبلغ موقع تنظیم سند پرداخت کنم، ولی فروشنده به دلیل رهن ملک و بدهی بالا به بانک نتوانست سند بزند و بنده هم ملک را اجاره دادم. آیا اجاره دادن ملک به ضرر بنده تمام می‌شود؟
ج: با تنظیم و امضاء بیع نامه با شرایط عمومی و خصوصی صحیح عقد بیع، شما مالک ملک مورد نظر هستید. بنابراین اجاره دادن آن حق مسلم شما می‌باشد.
مضافاً چنانچه سند رهنی توسط بانک بعد از بیع نامه شما تنظیم شده باشد و شما می توانید سند رهنی مورد نظر را ابطال نمائید و ملک از قید رهن رها خواهد شد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا