کلام کوتاه؛ پیامی بلند

آشنايي با صلاحيت دادسرا

 

آشنايي با صلاحيت دادسرا ✅✅✅

 

دادسرا نهادي مرکب از دادستان، داديار و بازپرس و معاون و کارمندان اداري است که به رياست دادستان اداره مي‎شود که عهده دار کشف جرم، تعقيب متهم به جرم، اقامه دعوي از جنبه حقوق عمومي و اجراي حکم می باشد. همچنين اقدامات دادسرا در جرائمي که جنبه خصوصي دارد با شکايت شاکي خصوصي شروع مي شود. بعلاوه مأمورين انتظامي، به عنوان ضابطين دادگستري تحت تعليمات و اوامر دادستان و قضات دادسرا انجام وظيفه مي نمايند.

از جمله جهات قانوني براي شروع به تحقيقات، شکايت شاکي يا مدعي خصوصي، اعلام و اخبار ضابطين دادگستري، مقامات رسمي يا اشخاص قابل اطمينان است. همچنين در جرائم مشهود در صورتيکه در برابر دادستان يا بازپرس باشد و نيز اظهار و اقرار متهم و اطلاع دادستان از وقوع جرم را مي‎توان منشأ قانوني دانست. از اين‎رو شروع به تحقيقات بدون رعايت جهات مذکور، غيرقانوني و بدون مجوز است.

شایان ذکر است که با توجه به اختيارات وسيع دادستان، وي براي تعقيب جرم بايد مطابق قانون عمل کند. بنابراين دادسرا نهادي نيست که فقط حامي متضرر از جرم باشد و يا به حفظ و تأمين امنيت اجتماعي بپردازد، بلکه موظّف است ضمن انجام امور فوق از متهم حمايت کرده و حقوق فردي و اجتماعي وي را نيز لحاظ کند.⚖️

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا