کلام کوتاه؛ پیامی بلند

آشنایی با برخی از مسائل رسیدگی کیفری

آشنایی با برخی از مسائل رسیدگی کیفری ✅✅✅

 

🔍 هرگاه جرمی اتفاق می‎افتد و فردی بعنوان متهم راهی دادسرا می‌شود مقام قضایی که حسب مورد ممکن است دادستان، دادیار، بازپرس یا قاضی دادگاه باشد، می‌تواند برابر قانون و تا قبل از رسیدگی کامل به پرونده در برخی جرایم به‎جای آن‎که متهم را بازداشت یا زندانی کند برای وی قرار تأمین صادر کند.

در واقع این امر ضمانتی است که متهم هر وقت لازم بود در دادسرا یا دادگاه حاضر شود و دسترسی به وی ممکن باشد. بنابراین به‎منظور جلوگیری از فرار یا مخفی‎شدن متهم و تضمین حقوق بزه‌دیده برای جبران ضرر و زیان وارده، پس از تفهیم اتهام و تحقیق لازم، تامین مناسب صادر می‎شود.
ادامه مطلب را در زیر مجموعه دادرسی کیفری در سایت ما دنبال کنید…

برخی از حقوق محکوم کیفری،‌ بعد از صدور حکم قطعی ✅✅✅

🔸 در مرحله اجرای احکام، قاضی مکلف به رسیدگی به امور زندانیان و بهره‌مند کردن زندانیان از امتیازات قانونی است و همچنین موظف به اعلام نظر در خصوص زندانیان واجد شرایط عفو و آزادی مشروط مطابق قوانین و مقررات، اعطای مرخصی به زندانیان بر اساس قوانین و مقررات، اتخاذ تصمیم درباره محکومان سالمند، می‎باشد.

🔸ضمناً باید نسبت به مبتلایان به بیماری‌های روانی و بیماری‌های جسمی صعب‌العلاج و سایر افراد محکوم نیازمند به مراقبت های ویژه، توجه کند. بعلاوه، باید مقدمات بهره‌مندی از تسهیلات قانونی برای محکومان را نیز فراهم کند.

ادامه مطالب را تحت عنوان دادرسی کیفری دنبال کنید…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا