کلام کوتاه؛ پیامی بلند

اخذ مهریه وجه رایج به قیمت روز

اخذ مهریه وجه رایج به قیمت روز ✅✅✅

زماني که مهريه وجه نقد باشد، اين بحث مطرح مي شود که چنانچه زوج اقدام به پرداخت همان مبلغ زمان عقد نمايد، آیا به تعهد خود عمل کرده و بري الذمه محسوب مي شود يا خير. شايان ذکر مي باشد که، وجه رايج وجهي است که سيستم بانکي هر کشور آن را به عنوان پول معتبر آن کشور اعلام مي کند. مثلاً زماني وجه رايج کشور با معيار «قِران» معين مي شد و اينک وجه رايج ايران «ريال» است. ليکن ارزهاي خارجي که به تناسب معادل ريالي خود ارزش دارد، در معاملات داخلي در حکم کالا به شمار مي آيد.
در پاسخ به سؤال مطروحه بايد بيان داشت، اینک تبصره اي به ماده ۱۰۸۲ قانون مدني الحاق گرديده که مقرر می دارد: چنانچه مهريه وجه رايج باشد متناسب با تغيير شاخص قيمت سالانه زمان تاديه نسبت به سال اجراي عقد که توسط بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران تعيين مي گردد، محاسبه و پرداخت خواهد شد.
البته در موارديکه مهريه انجام عملي خاص مانند سفر حج يا تمليک مال معين مثل آپارتمان يا تعدادي سکه باشد، زوجه با مشکل خاصي روبرو نمي شود و هنگامي که اين اعمال انجام شود، شوهر دين خود را ادا کرده است. بنابراين هرگاه زوج آپارتماني با همان مشخصات را به تمليک زوجه در آورد دين خود را ايفا کرده، و نوسان قيمت در اين مورد اثري ندارد، اعم از اين که قيمت آن بالا رفته يا نسبت به زمان عقد پايين آمده باشد. 🏛🕋🏡

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا