کلام کوتاه؛ پیامی بلند

چرا از چك بیشتر از سفته استفاده می‎شود؟

چرا از چك بیشتر از سفته استفاده می‎شود ✅❓✅

 

• چک قابلیت تعقیب کیفری دارد ولی سفته ندارد.
• صدور گواهی عدم پرداخت در چک تقریباً بدون هزینه می‎باشد، در حالی‎که در سفته، درصدي از وجه سفته به‎عنوان هزینه واخواست بايد پرداخت گردد.
• هزینه اخذ اوراق سفته چندین برابر اخذ اوراق چک ‎است.
• اگر چک به امضای مدیر عامل شرکت یا نماینده صاحب حساب صادر گردد، مدير عامل و یا نماینده با صاحب حساب چک متضامناً مسئول پرداخت وجه می‎باشند در حالی که سفته بدین حالت نمی‎باشد.
• خسارت تاخیر تأدیه در چک ‎به دلیل مصوبه خاص مجمع تشخیص مصلحت نظام از تاریخ سررسید چک محاسبه می‎شود ولی در سفته از تاریخ تقاضا محاسبه می‎شود.
• چک تنها سند عادی لازم‎ الاجرا می‎باشد که بدون مراجعه به دادگاه می‎توان از طریق اداره ثبت نسبت به وصول آن اقدام نمود ولی سفته فاقد چنین امتیازی می‎باشد. 🔍☂🔍
ضمناً شایسته است بدانیم؛ فقط چک‌های تاریخ روز قابلیت تعقیب کیفری دارد، زیرا: ✅✅✅

✍بر اساس قانون، چک‌هایی که تاریخ صدور و وصول آنها همان روز است، قابلیت تعقیب کیفری دارد، لیکن چک داراي سر رسيد يعني چکي که قرار است در آينده وصول شود قابل تعقيب کيفري نيست.

✍همچنین چک بدون تاریخ، چک سفید امضاء، چکی که صادر کننده فقط آن را امضاء کرده و سایر متن چک را فرد دیگری نوشته، چک مشروط به شرایط خاص، چک ضمانت برای یک قرارداد و یا توافق و چکی که برای یک معامله نا مشروع صادر شده باشد از گردونه تعقیب کیفری خارج و قانون براي اين افراد حبس در نظر نگرفته است. ☂

⌛با کلید واژه “چک” اطلاعات بیشتری را در سایت ما جستجو کنید…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا